Trekking w Dolomitach Brenta, część I.

Wycieczki w góry Grupy Brenta. Val Rendena i dolina Lago di Molveno

Wycieczki w góry Grupy Brenta. Val Rendena i dolina Lago di Molveno

Napisane przez in dolomity, dolomity brenta, madonna di campiglio dnia 13 października 2020
0 0 0 Brak komentarzy

Na początek należy uściślić: Dolomity Brenta geograficznie nie należą do Dolomitów – to tak na prawdę Alpy Retyckie, ale ich budowa sprawia (warstwa dolomitu liczy ok. 1000 metrów), że nazywamy je Dolomitami i zwyczajowo zaliczamy do tej grupy górskiej. Podobnie sprawy się mają z Doliną Słońca, czyli Val di Sole: nie jest to jedna dolina, ale cały obszar, w którego skład wchodzi dolina rzeki Noce i jej boczne dopływy. Nie zmienia to faktu, że jest to niezwykle piękny i różnorodny fragment Alp Wschodnich. Dolomity Brenta, wraz z przylegająca do nich Grupą Adamello – Presanella tworzą Park Natury Adamello Brenta, w którym chroni się naturalny krajobraz oraz świat roślin i zwierząt.

Trekking w Dolomitach Brenta. Widok z okolic Rifugio Croz dell'Altissimo
Dolomity Brenta. Widok z okolic Croz dell’Altissimo

Wycieczka w Dolomity Brenta z Madonny di Campiglio

Jeżeli na przejście zachodnich stoków Brenty mamy tylko jeden dzień – a my tak mamy, wycieczkę trzeba rozpocząć od Stoppani al Groste (2437 m n.p.m.). Wjeżdżamy tu kolejką ze stacji Passo Campo Carlo Magno (Madonna di Campiglio). Widoki z Groste na grupę Adamello Presanella są oszałamiające. Tutaj zaczyna się nasza wycieczka w Dolomitach Brenta.

Wycieczka w Dolomity Brenta. Widok z kolejki na Groste na grupę Adamello Presanella
Grupa Adamello Presanella. Widok z kolejki na Groste

Trawers z Groste do Rifugio Tuckett

Trekking w Dolomitach Brenta. Szlak z Groste do Rifugio Tuckett. Widok na grupę Adamello Presanella.
Dolomity Brenta. Szlak alpejski z Groste do Rifugio Tuckett
Trekking w Dolomitach Brenta. Widok na grupę Adamello Presanella
Grupa Adamello Presanella

Trawersem popod Cima Groste (2898 m. n.p.m.) podążamy do Rifugio Tuckett e Sella (2272 m n.p.m.). Rifugio położone jest uroczo, pomiędzy Cima Sella (2913 m n.p.m.) a Cima Brenta (3150 m n.p.m.). Z tarasu widać wybijające się ponad chmury koronkę szczytów Adamello Presanella.

Trekking w Dolomitach Brenta. WIdok na Bocca del Tuckett z Rifugio Tuckett e Sella.
Dolomity Brenta. Na tarasie Rifugio Tuckett

Z Rifugio Tuckett do Rifugio Maria e Alberto al Brentei (2182 m n.p.m.)

Trekking w Dolomitach Brenta, Rifugio Tuckett. Widok na Adamello Presanella.
Dolomity Brenta, Rifugio Tuckett (2272 m n.p.m.)
Dolomity Brenta. Węzeł szlaków pod Cima Brenta

Alpejski szlak turystyczny z Rifugio Tuckett do Rifugio Maria e Alberto al Brentei (2182 m n.p.m.) wiedzie terenem niezwykle zróżnicowanym. Początkowo skalny labirynt pod Tuckett, następnie trawiaste meandry, na końcu słynna Galleria Bogani.

Trekking w Dolomitach Brenta. Galleria Bogani ponad Val Brenta.
Dolomity Brenta, Galleria Bogani

Ten ostatni odcinek szlaku dostarcza najwięcej wrażeń. Wąska ścieżka, miejscami stromo podcięta, daje wgląd w głębię doliny Val Brenta i wyłaniające się z przodu turnie Cima Tosa (3173 m n.p.m.).

Trekking w Dolomitach Brenta. Na szlaku do Rifugio Brentei
Dolomity Brenta, otoczenie doliny Val Brenta Alta

Ponad doliną Val Brenta do Rifugio Casine (1850 m n.p.m.) i Malga Vallesinella di Sotto.

Ostatni etap dzisiejszej wycieczki w Dolomity Brenta to zejście do Malga Vallesinella di Sotto. Wymaga sporo uwagi. Początkowo szlak schodzi w dół bardzo stromo a zerodowane zbocze utrudnia stabilność.

Trekking w Dolomitach Brenta. Sentiero Violi - szlak górski pomiedzy Rifugio Maria e Alberto al Brentei a Rifugio Casinei
Dolomity Brenta. Sentiero Violi

Ciekawym fragmentem jest Scala di Brenta – wąski trawers, ponad stromymi żlebami. Po drodze mamy schronisko – Rifugio Casinei. Tutaj chwila na zimny napój i dalej, już przez las do przystanku Malga Vallesinella di Sotto. Stąd można zjechać busem, można wypożyczyć rower, można też zejść pieszo asfaltową drogą do Madonny di Campiglio.

Wycieczka w Dolomity Brenta – Val d’Ambiez i Molveno

Trekking w Dolomitach Brenta, Val d'Ambiez
Dolomity Brenta. Górne piętro Val d’Ambiez

Gdy baza wypadowa górskich wycieczek to Madonna di Campiglio, wycieczkę na wschodnią stronę masywu Brenta trzeba zacząć dość wcześnie rano. Jedziemy do San Lorenzo, stąd dżipem do Rifugio al Cacciatore. Trzeba się śpieszyć, aby wycieczka górska rozpoczęła się najpóźniej ok 10.00 rano. Spod schroniska Rifugio al Cacciatore (1820 m n.p.m.) w dolinie Val d’Ambiez podchodzimy dość monotonnym zakosem do góry. Ponieważ zbocze jest odsłonięte, wędrówka w południe daje dosłownie „popalić”, szczególnie ostatnie pół godziny.

Kolorowe schronisko, czyli Rifugio S. Agostini (2410 m n.p.m.)

Wycieczka w Dolomity Brenta. Rifugio S. Agostini ponad Val d'Ambiaz
Dolomity Brenta, Rifugio S. Agostini

Rifugio S. Agostini (2410 m n.p.m.), nazwane przeze mnie „kolorowym schroniskiem” położone jest tuż pod skałami dolomitowych wież, zmieniających barwy o każdej porze dnia na inne. Gospodarze zabłękitnili okiennice i zaczerwienili dach. Żółte kwiaty dopełniają różnorodności barw. Chciałoby się tu pozostać, ale czas nagli. Stąd wyruszają zwolennicy ferrat na Sentiero Brentari pod Cima Tosa (3173 m n.p.m.) czy na Sentiero Castiglioni. My dzisiaj nie jesteśmy tak ambitni. Wybieramy Sentiero Palmieri.

Wycieczka w Dolomity Brenta. Sentiero Palmieri - trasa z Rifugio Agostini do Rifugio Pedrotti
Sentiero Palmieri – Dolomity Brenta

To piękna, górska trasa w Dolomitach Brenta. Wprowadza trawersem na Passo Forcoletta di Noghera (2423 m n.p.m.). Po przekroczeniu przełęczy obniżamy się znacznie.

Wakacje w Dolomitach Brenta. Passo Forcoletta di Noghera na trasie trekkingowej Sentiero Palmieri
Dolomity Brenta. Passo Forcoletta di Noghera (2423 m n.p.m.)

Ścieżka prowadzi ponad suchym kotłem Pozza Tramontana i wznosi się pod wieżami Cima Brenta Bassa i Cima Brenta Alta. Na końcu tego odcinka szlak w Dolomitach Brenta doprowadza do Rifugio Pedrotti (2491 m n.p.m.).

Dolomity Brenta, trekking. Rifugio Pedrotti (2492 m n.p.m.)
Dolomity Brenta. Rifugio Pedrotti (2492 m n.p.m.)

Niesamowite miejsce, niesamowite alpejskie widoki! Stąd czeka nas bardzo strome i bardzo atrakcyjne zejście do Rifugio Croz dell’Altissimo (1430 m n.p.m.).

Trekking w Dolomitach Brenta. Otoczenie Val Perse, widok z Croz dell'Altissimo
Dolomity Brenta, widok z Croz dell’Altissimo

Stąd należy zjechać lokalnym busem do Molveno (lub zejść – ale to (bagatela), kolejne 5 km. Dzień kończymy mocząc obolałe stopy w wodach jeziora Molveno.

Wycieczka w Dolomity Brenta, kapliczka przy Rifugio S. Agostini
Dolomity Brenta. Kapliczka przy Rifugio S. Agostini

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *