Lato w górach Europy. Co zabrać na trekking

Napisane przez in Alpy, sprzęt, Tatry, ubiór dnia 10 listopada 2021
0 0 0 Jeden komentarz

Organizowane przez Apter trekkingi górskie zwykle mają dwie formuły: trekking górski z noclegami w hotelach, np. Trekking w Dolomitach czy Trekking wokół Matterhorn i Monte Rosa, i trekking z plecakiem od schroniska do schroniska, z noclegami oczywiście w schroniskach. Czasami trekking w górach ma jeszcze inną wersję: większość noclegów jest w hotelach, ale 1 lub 2 są w schroniskach górskich, np. Trekking w Pirenejach, Trekking wokół Mont Blanc czy Trekking w Górach Grecji..

Trekking w Pirenejach
Trekking w Pirenejach – autokar przewozi bagaż, w góry wychodzimy na lekko

Gdy wyjeżdżamy na trekking i nasze noclegi zaplanowane są w hotelach, nasz bagaż będzie codziennie przewożony, a my pójdziemy „na lekko” czyli z małym plecakiem, do którego zapakujemy rzeczy tylko na jeden dzień (kurtka od deszczu, przekąska, termos z napojem, woda…). W przypadku, gdy wybierzemy trekking z plecakiem od schroniska do schroniska, trzeba będzie swoje rzeczy nosić na plecach. Od chwili opuszczenia autokaru czy busa, nikt ich już nie będzie woził. Zatem, co zabrać i jak się zapakować, jest niezwykle ważne.

Trekking w górach
Trekking w górach, noclegi w hotelu – jak się zapakować
Trekking w Pirenejach, Vignemale
Trekking w Pirenejach, plecaki zapakowane na jeden dzień

Niezależnie od formy trekkingu i miejsc noclegu, trzeba zabrać plecak, kijki, buty, ubranie i wiele innych akcesoriów.

Plecak i kijki

Plecak musi być wygodny, z pasem biodrowym, lekki i nieprzemakalny. Musi mieć ochronę (pokrowiec) na wypadek deszczu. Jeżeli idziesz od schroniska do schroniska, plecak w chwili wyruszenia na szlak nie powinien być cięższy, niż 10 kg.

Lato w górach, plecak.
Lato w górach – plecak na jeden dzień

Kijki – zabierz je koniecznie. Muszą być składane. Do autokaru lub busa można zabrać dowolny model. Do transportu samolotem najlepiej nadają się kije 3 lub 4 segmentowe, o konstrukcji sondy, ale niekoniecznie. Ważne jest, aby po złożeniu zmieściły się do plecaka i aby były lekkie, najlepiej z włókien węglowych (karbonowe). Zabranie kijków jest ważne – może być ślisko, miejscami może pojawić się śnieg lub ruchome piargi. Ponadto kijki odciążają kolana oraz zmuszają do pracy ramiona i barki.

Trekking w Alpach
Trekking w Alpach – pokrowiec na plecak chroni przed zamoknięciem

Buty na trekking

Buty trekkingowe powinny być ponad kostkę, dobrze zaimpregnowane, z podeszwą typu wibram, która zapewni dobrą przyczepność do podłoża. Niektórzy preferują buty płytsze, tzw. podejściówki, nie obejmujące kostki. Decydując się na takie buty trzeba pamiętać, że łatwiej w nich skręcić staw skokowy. Buty te również łatwiej nabierają wody „z góry” podczas deszczu i nie chronią w sytuacji zapadania się w śnieg czy błoto. Trudno w nich schodzić po ruchomych piargach.

Buty trekkingowe
Buty na trekking nie mogą być ani nowe, ani stare

Uczestnicy wersji hotelowej śmiało mogą zabrać 2 pary butów: ponad kostkę i buty podejściowe. Nie dźwigają swojego ekwipunku, a drugie buty mogą się przydać na wypadek zamoknięcia lub upałów. Uwaga! Buty nie mogą być całkowicie nowe. Jeżeli kupujesz buty specjalnie na ten trekking, jednodniowa wycieczka górska to minimum, aby je wypróbować i „rozchodzić”.

Ważne, aby zabrać też bardzo lekkie klapki pod prysznic. W schroniskowych toaletach i prysznicach bywa różnie. Dobrze jest mieć ze sobą tego typu ochronę. Klapki przydadzą się również w hotelu. Ostatecznie klapki można zastąpić sandałami lub odwrotnie, ale to już Twój wybór. Ważne, aby mieć coś, w co włożycie stopy, zmęczone po całym dniu wędrówki. Uczestnicy wersji hotelowej, ponieważ nie noszą na plecach całego ekwipunku a ich bagaż główny pozostaje w hotelu lub w autokarze, mogą pozwolić sobie dodatkowo na lekkie sandały i inne, bardziej eleganckie, dodatkowe obuwie.

Spodnie, kurtki i bluzy…

Na trekking w górach potrzebujesz min. 2 par spodni. Należy zabrać: a. długie spodnie trekkingowe, odpowiednie do pory roku; b.cienkie, długie getry, najlepiej z merynosa, takie, aby można je było włożyć pod spodnie na wypadek znacznego ochłodzenia. Ważne, aby „oddychały” i nie zatrzymywały wilgoci. Getry te posłużą Wam również do spania oraz do założenia w schronisku, na wypadek, gdyby właściwe spodnie zamokły; c. cienkie, wodoodporne spodnie, najlepiej z zamkami po bokach. Spodnie takie są potrzebne na wypadek załamania się pogody i opadów.

Nieprzemakalne spodnie na trekking
Nieprzemakalne spodnie na trekking
Spodnie przeciwdeszczowe na trekking
Spodnie przeciwdeszczowe z zamkami po bokach

Sugeruję, aby zabrać dwie kurtki: a. kurtka przeciwdeszczowa, cienka, wodoodporna!!! z kapturem, zaimpregnowana. Super sprawdza się taka z zamkami pod pachą; b. kurtka z polaru, lekka, średniej grubości

Trekking w górach. kurtka przeciwdeszczowa na lato
Kurtka przeciwdeszczowa na letni trekking
Kurtki przeciwdeszczowe na letni trekking w górach
Kurtki przeciwdeszczowa na letni trekking

Bluzy i podkoszulki: a. jedna cienka bluza z długim rękawem (najlepiej merynos lub cienki polar); b. dwie podkoszulki oddychające i szybko schnące (najlepszy jest merynos). Jest to niezbędne minimum. W kwestii ilości podkoszulek jestem ostrożna, bo ludzie mają różne preferencje i zapotrzebowania. Pakując podkoszulki warto zwrócić uwagę, aby nie miały zbyt głęboko wyciętych dekoltów. Najlepsze są takie „pod szyję” jak półgolf. Chroni to delikatną skórę przed poparzeniem. Jeżeli wybraliście trekking z plecakiem od schroniska do schroniska, nie radzę zabierać na każdy dzień innej, bo nie udźwigniecie wszystkiego. Jeżeli jesteście uczestnikami wersji hotelowej, możecie zabrać całą walizkę różnorodnego ubrania. Panie mogą zabrać sukienki na wieczory w kawiarniach, pachnidła i eleganckie buciki. Ale wcale nie muszą…

Na trekking w górach zabieramy także: a. skarpety trekkingowe, właściwie dobrane do obuwia, 2 pary cieńszych, 1 parę grubszych skarpet (ale nie na mrozy i śniegi). Polecam takie ze srebrną nitką; b. nakrycie głowy

Trekking w górach. Buff i czapka z daszkiem
Buff i czapka z daszkiem na trekking w górach

doskonale sprawdzają się chustki typu buff, można zabrać 2 cienkie i 1 grubszy, z polaru, który zastąpi czapkę;

c. rękawiczki konieczne, średniej grubości, nieprzemakalne; d. akcesoria: czołówka – najlepiej taka z możliwością ładowania akumulatora (nie trzeba wtedy nosić zapasowych baterii); e. ładowarka -uniwersalna, pasująca do telefonu i czołówki; f. pojemnik na wodę -ok. 1,5 l i /lub termos; g. mały scyzoryk; h. mała apteczka (plastry na otarcia naskórka, aspiryna, węgiel apteczny, środki przeciwbólowe, mały, uniwersalny bandaż elastyczny); i. okulary; j. parasolka; k. mała kosmetyczka (pasta+szczoteczka do zębów, krem z filtrem mały!, uniwersalny żel pod prysznic w małej butelce, chusteczki higieniczne i chusteczki do higieny intymnej). Jeżeli podstawowych kosmetyków Ci zabraknie, będzie można dokupić.

Trekking w górach, przydatne akcesoria
Na trekking zabierz wiele drobnych, bardzo przydatnych akcesoriów

Uwaga: Uczestnicy wersji hotelowej mogą zabierać do kosmetyczki co chcą i ile chcą. Kosmetyczka pozostaje przecież w bagażu głównym. Uczestnicy imprezy trekking z plecakiem muszą niestety ograniczyć bagaż. I jeszcze jedno: nie wstydźmy się zabrać parasoli. W wielu sytuacjach bardzo się przydaje.

Pireneje, Refugio de Goriz
Pireneje, Refugio de Goriz
Pireneje, Refugio Goriz
Pireneje, Refugio Goriz

Na nocleg do schroniska należy zabrać lekki śpiwór lub (lepiej) bed linen (wkładka do śpiworu) – dotyczy tylko wersji schroniskowej lub wersji z hotelowej z 1-2 noclegiem w schronisku. Bed linen można kupić w sklepie sportowym. Pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu z kocem lub materacem.

Śpiwór i bed linen
Śpiwór i bed linen

UWAGA! Wszystkie rzeczy w plecaku muszą być zapakowane w foliowe worki. W przeciwnym razie, w czasie ulewy, wszystko przemoknie.

Lista rzeczy do zabrania na trekking

autor tekstu: Anna Piątek-Morawiec, zdjęcia: Anna Piątek-Morawiec

Tekst oraz zdjęcia są naszą własnością i są chronione prawem autorskim. Nie wolno ich kopiować ani rozpowszechniać bez zgody autorki.

  1. Pingback: Jak przygotować się na trekking górski? | ukcs.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *