Trekking wokół Mont Blanc

Napisane przez in Aiguille du Midi, Alpy, Chamonix, Courmayeur, Mont Blanc, Tour du Mont Blanc dnia 1 maja 2020
0 0 0 7 komentarzy

Wśród wielu propozycji trekkingów w Alpach Zachodnich największą popularnością cieszy się Trekking wokół Mont Blanc, znany również pod francuską nazwą Tour du Mont Blanc.

Mont Blanc (4810 m n.p.m.), uważany czasem (niesłusznie) za najwyższy szczyt Europy, przyciąga swoją magią tych, którzy chcieliby na niego wejść lub chociażby popatrzeć z każdej możliwej strony.

Alpy, Mont Blanc
TMB Przełęcz Col de la Balme. Widok na Mont Blanc, doline L’Arve i Chamonix

Jednocześnie jest to jeden z najbardziej „przyjaznych” trekkingów. Trasy  nie są trudne. Drabiny i sztuczne ubezpieczenia napotykamy właściwie tylko podczas jednego przejścia, w Masywie Aiguille Rouges, w dodatku można je ominąć, wybierając inną ścieżkę.

Alpy, Mont Blanc
Lac Blanc, Mont Blanc, Aiguille du Midi. Widok z Aiguille Rouges

Szlak  ma wiele wariantów, zróżnicowanych nieco pod względem trudności. Dodatkowo, w części francuskiej funkcjonuje sporo kolejek, które skracają i ułatwiają wycieczki górskie tym, którzy oszczędzają kolana, zbyt wcześnie dostają zadyszki lub zwyczajnie chcą fizycznie odpocząć.

Przez Włochy, Szwajcarię i Francję

Tour du Mont Blanc przebiega na terenie trzech państw: Italii, Szwajcarii i Francji. Granice przekraczamy oczywiście pieszo, w górach, przechodząc przez wysoko położone, ale wygodne przełęcze. Różnorodność krajobrazów i kultur sprzyja intensywności wrażeń.

Trekking mogę z pełną odpowiedzialnością zaproponować rodzinom z chodzącymi po górach dziećmi, osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z Alpami, ale także tym, którzy potrzebują „dać sobie w kość”. To jeden z tych trekkingów, który zadowoli każdego.

Chamonix - Trekking wokoł Mont Blanc
Chamonix u podnóża Mont Blanc

Cała tresa Tour du Mont Blanc na ok. 180 km długości, zatem, aby obejść masyw Mont Blanc w ciągu 8 dni, niektóre, mniej ciekawe fragmenty, zostały z trekkingu wyłączone.

Poniżej prezentuję ważniejsze doliny i przełęcze na TMB

Courmayeur, Mont Blanc
TMB Courmayeur – włoskie centrum alpinizmu u podnóża Mont Blanc

Trekking zaczyna się w Courmayeur – mieście położonym u podnóża Mont Blanc, tuż przy wylocie tunelu Mont Blanc. Do Courmayeur zejdziemy również w ostatnim dniu i zamkniemy tym samym pętlę TMB

Val Ferret – Włochy, Szwajcaria

Na początek przejście włoską doliną Val Ferret na przełęcz Col du Grand Ferret.

Wokół Mont Blanc, Ferret
TMB Col du Grand Ferret. Widok na Val Ferret, Glaciere de Pre de Bar i Mont Dolent

Zejście do Szwajcarii, do doliny o tej samej nazwie. Ferret słynie z serów, doskonale nadających się do spożywania na ciepło – raclette. Na trasie zatrzymujemy się w małym gospodarstwie, produkującym sery szwajcarskie. Można spróbować.

Alpy, Raclette
TMB Val Ferret – tutaj dojrzewa ser, doskonały na raclette

Dolina Trent, Col de Balme i Le tour

Przejście doliną Trient zaczyna się na przełęczy Col de la Forclaz. Trasa jest bardzo urozmaicona.

Początkowo idziemy trawersem wzdłuż zabytkowego kanału, odprowadzającego wodę z lodowca Glacier du Trient, następnie wspinamy się dość stromo na halę les Grands i Col de la Balme.

Na Col de Balme stoi małe schronisko. Z przełęczy roztacza się piękny widok na Mont Blanc, dolinę rzeki L’Arve i Chamonix. Zejście do Le tour jest strome i męczące.

Alpy, Mont Blanc
Masyw Mont Blanc. Widok z Chamonix

Chomonix Mont Blanc

Chamonix, najsłynniejsze miasto w Alpach i jedno z najdroższych. Miasto alpinistów, przewodników, górskich wędrowców, obieżyświatów czy dziwaków. Pięknie położone, w dość szerokim miejscu doliny L’Arve. Zawsze tętni życiem tych, którzy chodzą po górach, tych którzy tylko je oglądają i planują wjazd kolejką na słynną Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.), tych, którzy przyjechali tutaj zabawić się w wysokogórskim klimacie miasta. Grupy Apter pozostają w centrum Chamonix przez trzy dni.

Chamonix, Mont Blanc
Horacy Benedykt de Saussure i Jacques Balmat jedni z pierwszych zdobywców Mont Blanc
Chamonix, Aiguille du Midi
Kolejka Chamonix – Aiguille du Midi w masywie Mont Blanc
Aiguille du Midi, Mont Blanc
Mont Blanc, widok z Aiguille du Midi

Dolina Le Contemines – Montjoie , Col Bonhomme i Le Chapieux

Kolejne dwa dni trekkingu zaczynają się w Les Houches. Stąd obowiązkowo wjazd kolejka w rejon Col de Voza. Przejście tym fragmentem Tour du Mont Blanc pozwala zaobserwować początek najłatwiejszej drogi na Mont Blanc: le Nid d’Aigle, Refuge de Tete Rousse, Refuge de l’Aiguille du Gouter. Atrakcja jest wiszący most nad potokiem Bionnassay i kilka mniej spektakularnych lodowców. Col de la Croix du Bonhomme otwiera widoki na uroczą doline Glacier i graniczącą z masywem Mont Blanc grupę Beaufortain. Po drodze jest kilka schronisk, co umila wędrówkę, szczególnie tym, którzy lubią raczyć się winem i francuskim serem.

Dolina Glacier, Col de la Seigne i Val Veny

Ville des Glaciers i cały region Beaufortain słyną z wyrobu doskonałych serów, dlatego rozpoczynając wędrówke w Les Chapieux dajemy sobie czas na smakowanie francuskich przysmaków. Trasa wiedzie dnem trawiastej doliny, w ostatnim odcinku czeka nas mozolne podejście na Col de la Seigne. Z przełęczy widzimy włoską dolinę Val Veny i Val Ferret – czyli poczatek naszej wędrówki sprzed kilku dni. Dość wygodną ścieżka schodzimy w dół do włoskiego schroniska Rif. Elisabetta Soldini pod lodowcem Glacier de la Lex Blanche, i dalej nad Lago Combal. Stąd wracamy do Courmayeur – miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy trekking.

Alpy,Tour du Mont Blanc
TMB Lodowce Lex Blanche i d’Esteliette – Val Veny
Tour du Mont Blanc
TMB Col de la Seigne – widok na turnie Mont Blanc
Alpy Trekking
TMB Turnie Mont Blanc z przełęczy Col Checruit