Trekking wokół Mont Blanc

Napisane przez in Aiguille du Midi, Alpy, Chamonix, Courmayeur, Mont Blanc, Tour du Mont Blanc dnia 1 maja 2020
0 0 0 13 komentarzy

Wśród wielu propozycji trekkingów w Alpach Zachodnich największą popularnością cieszy się Trekking wokół Mont Blanc, znany również pod francuską nazwą Tour du Mont Blanc.

Mont Blanc (4810 m n.p.m.), uważany czasem (niesłusznie) za najwyższy szczyt Europy, przyciąga swoją magią tych, którzy chcieliby na niego wejść lub chociażby popatrzeć z każdej możliwej strony.

Trekking wokół Mont Blanc, Alpy. Widok z Col de la Balme na Chamonix Mont Blanc
TMB Przełęcz Col de la Balme. Widok na Mont Blanc, doline L’Arve i Chamonix

Jednocześnie jest to jeden z najbardziej „przyjaznych” trekkingów. Trasy  nie są trudne. Drabiny i sztuczne ubezpieczenia napotykamy właściwie tylko podczas jednego przejścia, w Masywie Aiguille Rouges, w dodatku można je ominąć, wybierając inną ścieżkę.

Wycieczka w Alpy, trekking wokół Mont Blanc. Widok na Mont Blanc
Lac Blanc, Mont Blanc, Aiguille du Midi. Widok z Aiguille Rouges

Szlak  ma wiele wariantów, zróżnicowanych nieco pod względem trudności. Dodatkowo, w części francuskiej funkcjonuje sporo kolejek, które skracają i ułatwiają wycieczki górskie tym, którzy oszczędzają kolana, zbyt wcześnie dostają zadyszki lub zwyczajnie chcą fizycznie odpocząć.

Przez Włochy, Szwajcarię i Francję

Tour du Mont Blanc przebiega na terenie trzech państw: Italii, Szwajcarii i Francji. Granice przekraczamy oczywiście pieszo, w górach, przechodząc przez wysoko położone, ale wygodne przełęcze. Różnorodność krajobrazów i kultur sprzyja intensywności wrażeń.

Trekking mogę z pełną odpowiedzialnością zaproponować rodzinom z chodzącymi po górach dziećmi, osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z Alpami, ale także tym, którzy potrzebują „dać sobie w kość”. To jeden z tych trekkingów, który zadowoli każdego.

Wakacje w Chamonix - Trekking wokół Mont Blanc
Chamonix u podnóża Mont Blanc

Cała tresa Tour du Mont Blanc na ok. 180 km długości, zatem, aby obejść masyw Mont Blanc w ciągu 8 dni, niektóre, mniej ciekawe fragmenty, zostały z trekkingu wyłączone.

Poniżej prezentuję ważniejsze doliny i przełęcze na TMB

Trekking wokół Mont Blanc, Alpy, Courmayeur
TMB Courmayeur – włoskie centrum alpinizmu u podnóża Mont Blanc

Trekking zaczyna się w Courmayeur – mieście położonym u podnóża Mont Blanc, tuż przy wylocie tunelu Mont Blanc. Do Courmayeur zejdziemy również w ostatnim dniu i zamkniemy tym samym pętlę TMB

Val Ferret – Włochy, Szwajcaria

Na początek przejście włoską doliną Val Ferret na przełęcz Col du Grand Ferret.

Wokół Mont Blanc - trekking górski, Col du Grand Ferret
TMB Col du Grand Ferret. Widok na Val Ferret, Glaciere de Pre de Bar i Mont Dolent

Zejście do Szwajcarii, do doliny o tej samej nazwie. Ferret słynie z serów, doskonale nadających się do spożywania na ciepło – raclette. Na trasie zatrzymujemy się w małym gospodarstwie, produkującym sery szwajcarskie. Można spróbować.

Wycieczka w Alpy, trekking wokół Mont Blanc, ser raclette w Val Ferret
TMB Val Ferret – tutaj dojrzewa ser, doskonały na raclette

Dolina Trent, Col de Balme i Le tour

Przejście doliną Trient zaczyna się na przełęczy Col de la Forclaz. Trasa jest bardzo urozmaicona.

Początkowo idziemy trawersem wzdłuż zabytkowego kanału, odprowadzającego wodę z lodowca Glacier du Trient, następnie wspinamy się dość stromo na halę les Grands i Col de la Balme.

Na Col de Balme stoi małe schronisko. Z przełęczy roztacza się piękny widok na Mont Blanc, dolinę rzeki L’Arve i Chamonix. Zejście do Le tour jest strome i męczące.

Trekking w Alpach, widok z Chamonix na Mont Blanc
Masyw Mont Blanc. Widok z Chamonix

Chomonix Mont Blanc

Chamonix, najsłynniejsze miasto w Alpach i jedno z najdroższych. Miasto alpinistów, przewodników, górskich wędrowców, obieżyświatów czy dziwaków. Pięknie położone, w dość szerokim miejscu doliny L’Arve. Zawsze tętni życiem tych, którzy chodzą po górach, tych którzy tylko je oglądają i planują wjazd kolejką na słynną Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.), tych, którzy przyjechali tutaj zabawić się w wysokogórskim klimacie miasta. Grupy Apter pozostają w centrum Chamonix przez trzy dni.

Trekking w Alpach, widok z Chamonix na Mont Blanc
Horacy Benedykt de Saussure i Jacques Balmat jedni z pierwszych zdobywców Mont Blanc
Wycieczka alpejska. Wjazd z Chamonix na  Aiguille du Midi
Kolejka Chamonix – Aiguille du Midi w masywie Mont Blanc
Trekking wokół Mont Blanc. Widok Aiguille du Midi na Mont Blanc
Mont Blanc, widok z Aiguille du Midi

Dolina Le Contemines – Montjoie , Col Bonhomme i Le Chapieux

Kolejne dwa dni trekkingu zaczynają się w Les Houches. Stąd obowiązkowo wjazd kolejka w rejon Col de Voza. Przejście tym fragmentem Tour du Mont Blanc pozwala zaobserwować początek najłatwiejszej drogi na Mont Blanc: le Nid d’Aigle, Refuge de Tete Rousse, Refuge de l’Aiguille du Gouter. Atrakcja jest wiszący most nad potokiem Bionnassay i kilka mniej spektakularnych lodowców. Col de la Croix du Bonhomme otwiera widoki na uroczą doline Glacier i graniczącą z masywem Mont Blanc grupę Beaufortain. Po drodze jest kilka schronisk, co umila wędrówkę, szczególnie tym, którzy lubią raczyć się winem i francuskim serem.

Dolina Glacier, Col de la Seigne i Val Veny

Ville des Glaciers i cały region Beaufortain słyną z wyrobu doskonałych serów, dlatego rozpoczynając wędrówke w Les Chapieux dajemy sobie czas na smakowanie francuskich przysmaków. Trasa wiedzie dnem trawiastej doliny, w ostatnim odcinku czeka nas mozolne podejście na Col de la Seigne. Z przełęczy widzimy włoską dolinę Val Veny i Val Ferret – czyli poczatek naszej wędrówki sprzed kilku dni. Dość wygodną ścieżka schodzimy w dół do włoskiego schroniska Rif. Elisabetta Soldini pod lodowcem Glacier de la Lex Blanche, i dalej nad Lago Combal. Stąd wracamy do Courmayeur – miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy trekking.

Alpy,Tour du Mont Blanc. Wycieczka alpejska do doliny Val Veny
TMB Lodowce Lex Blanche i d’Esteliette – Val Veny
Tour du Mont Blanc, widok z Col de la Seigne na turnie Mont Blanc
TMB Col de la Seigne – widok na turnie Mont Blanc
Alpy, trekking wokół Mont Blanc. Widok na masyw mont Blanc z Col Checruit
TMB Turnie Mont Blanc z przełęczy Col Checruit