Pireneje Wysokie i Wschodnie

Napisane przez in Andora, Aneto, Goriz, Lourdes, MontePerdido, Pireneje dnia 10 maja 2020
0 0 0 4 komentarze

Wyprawa Aptera w Pireneje jest kwintesencją piękna i różnorodności i tych gór. Pireneje – góry na końcu Europy, oddzielają Półwysep Iberyjski od reszty kontynentu. Tworzą łańcuch o długości 450 km, od Morza Śródziemnego aż po Atlantyk. Ciągną się przez terytorium trzech Państw: Francji, Hiszpanii i zagubionej wysoko w górach Andory. Wysokogórski szlak HRP, przebiegający wzdłuż całego pasma, łączy oba morza, a jego przejście jest nie lada wyczynem.

Pireneje, widok z Monte Perdido w kierunku Doliny Gavarnie

Pireneje są niezwykle różnorodne. Na krańcach wschodnim i zachodnim opadają dość łagodnie w kierunku mórz. W części centralnej kulminują wysokimi szczytami, a ich trudno dostępne turnie są rajem dla wspinaczy. To duży, bogaty w atrakcje obszar górski.

Do programu  Trekkingu w Pirenejach wybrałam to, co najpiękniejsze i najciekawsze moim zdaniem. Zatem: najwyższe szczyty, największe cyrki, najsłynniejsze przełęcze, parki narodowe i miejsca na liście UNESCO, tętniące górskim życiem miasteczka.

Andora, Lourdes, Gavarnie…

Przygodę w Pirenejach zaczynamy w Andorze – maleńkim państwie w Pirenejach Zachodnich.

Pireneje Wschodnie, Andora. Widok z Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.)

Potem czeka nas słynące cudami Lourdes i Pireneje Francuskie.

We francuskiej części zobaczymy najsłynniejszy cyrk, czyli skalny amfiteatr i całą dolinę Gavarnie oraz szczyt Vignemale – górę poślubioną przez człowieka.

Pireneje, Vignemale – najwyższy szczyt Pirenejów Francuskich

Spektakularną atrakcją trekkingu jest górskie przejście z Francji do Hiszpanii przez słynną przełęcz Wrota Rolanda i nocleg w hiszpańskim, górskim schronisku Goriz.

Pireneje, Wrota Rolanda
Pireneje, Ordesa, Rifugio Goriz (2200 m n.p.m.)

Najwyższe szczyty

Podczas wyprawy zdobywamy szczyty Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.), Monte Perdido (3355 m n.p.m.), Pico Aneto (3404 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Pirenejów

Pireneje, Monte Perdido (3355 m n.p.m.)
Pireneje, Pico Aneto (3404 m n.p.m.)

Przyrodnicze perełki to jezioro Gaube z widokiem na Vignemale w dolinie Vallee de Gaube, Park Narodowy Ordesa, Park Natury Posets – Maladeta i szczątkowe, pirenejskie lodowce.

Pireneje, Ordesa

Krajobraz Pirenejów

Krajobraz Pirenejów przypomina w niektórych miejscach nieco Tatry – poszarpane turnie i dużo polodowcowych jezior, ale wiele dolin odznacza się wyjątkową odrębnością i niespotykanymi w żadnym innym miejscu Europy krajobrazami.

Trekking technicznie nie jest trudny, ale brak tutaj kolejek górskich (poza jedną przy Pont d’Espagne). Najdłuższe trasy i wejścia na szczyty wymagają bardzo dobrej kondycji. Dlatego przygotowaliśmy również „wariant light” czyli wersja dla mniej wprawnych, o nieco słabszej kondycji. Wersja light powoduje, że trekking może być polecany wszystkim, którzy chodzą po górach.

Pireneje, Ordesa
  1. Pingback: Łatwy i prosty trekking w Pirenejach. – SEO Zawodowiec

  2. Pingback: Wyjazd na trekking w Pireneje. | Informacje 24

  3. Pingback: Górski trekking dla zdrowia. – Nowości z kraju i ze świata

  4. Pingback: Efektywne trekkingi górskie. - Garden Blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *