Pireneje Wysokie i Wschodnie

Napisane przez in Andora, Aneto, Goriz, Lourdes, MontePerdido, Pireneje dnia 10 maja 2020
0 0 0 Brak komentarzy

Wyprawa Aptera w Pireneje jest kwintesencją piękna i różnorodności i tych gór. Pireneje – góry na końcu Europy, oddzielają Półwysep Iberyjski od reszty kontynentu. Tworzą łańcuch o długości 450 km, od Morza Śródziemnego aż po Atlantyk. Ciągną się przez terytorium trzech Państw: Francji, Hiszpanii i zagubionej wysoko w górach Andory. Wysokogórski szlak HRP, przebiegający wzdłuż całego pasma, łączy oba morza, a jego przejście jest nie lada wyczynem.

Pireneje, widok z Monte Perdido w kierunku Doliny Gavarnie

Pireneje są niezwykle różnorodne. Na krańcach wschodnim i zachodnim opadają dość łagodnie w kierunku mórz. W części centralnej kulminują wysokimi szczytami, a ich trudno dostępne turnie są rajem dla wspinaczy. To duży, bogaty w atrakcje obszar górski.

Do programu  Trekkingu w Pirenejach wybrałam to, co najpiękniejsze i najciekawsze moim zdaniem. Zatem: najwyższe szczyty, największe cyrki, najsłynniejsze przełęcze, parki narodowe i miejsca na liście UNESCO, tętniące górskim życiem miasteczka.

Andora, Lourdes, Gavarnie…

Przygodę w Pirenejach zaczynamy w Andorze – maleńkim państwie w Pirenejach Zachodnich.

Pireneje Wschodnie, Andora. Widok z Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.)

Potem czeka nas słynące cudami Lourdes i Pireneje Francuskie.

We francuskiej części zobaczymy najsłynniejszy cyrk, czyli skalny amfiteatr i całą dolinę Gavarnie oraz szczyt Vignemale – górę poślubioną przez człowieka.

Pireneje, Vignemale – najwyższy szczyt Pirenejów Francuskich

Spektakularną atrakcją trekkingu jest górskie przejście z Francji do Hiszpanii przez słynną przełęcz Wrota Rolanda i nocleg w hiszpańskim, górskim schronisku Goriz.

Pireneje, Wrota Rolanda
Pireneje, Ordesa, Rifugio Goriz (2200 m n.p.m.)

Najwyższe szczyty

Podczas wyprawy zdobywamy szczyty Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.), Monte Perdido (3355 m n.p.m.), Pico Aneto (3404 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Pirenejów

Pireneje, Monte Perdido (3355 m n.p.m.)
Pireneje, Pico Aneto (3404 m n.p.m.)

Przyrodnicze perełki to jezioro Gaube z widokiem na Vignemale w dolinie Vallee de Gaube, Park Narodowy Ordesa, Park Natury Posets – Maladeta i szczątkowe, pirenejskie lodowce.

Pireneje, Ordesa

Krajobraz Pirenejów

Krajobraz Pirenejów przypomina w niektórych miejscach nieco Tatry – poszarpane turnie i dużo polodowcowych jezior, ale wiele dolin odznacza się wyjątkową odrębnością i niespotykanymi w żadnym innym miejscu Europy krajobrazami.

Trekking technicznie nie jest trudny, ale brak tutaj kolejek górskich (poza jedną przy Pont d’Espagne). Najdłuższe trasy i wejścia na szczyty wymagają bardzo dobrej kondycji. Dlatego przygotowaliśmy również „wariant light” czyli wersja dla mniej wprawnych, o nieco słabszej kondycji. Wersja light powoduje, że trekking może być polecany wszystkim, którzy chodzą po górach.

Pireneje, Ordesa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *