Haute Route czyli Wysoką Drogą do Zermatt

Alpejski trekking w Szwajcarii – przejście od schroniska do schroniska

Alpejski trekking w Szwajcarii – przejście od schroniska do schroniska

Napisane przez in Alpy, Haute Route, Szwajcaria dnia 12 stycznia 2021
0 0 0 2 komentarze

Na początek trochę historii. Wszystko zaczęło się II połowie XIX wieku. Mont Blanc był już zdobyty. Większość alpejskich olbrzymów dotknięto już ludzką stopą a w Europie zaczęły powstawać towarzystwa górskie. Najstarsze z nich, Brytyjski Klub Alpejski (założony w 1857 roku), zrzeszał ówczesnych zapaleńców górskich wędrówek. To właśnie jego członkowie wytyczyli pierwszy szlak alpejski z Chamonix do Zermatt. Nazwali go wówczas The High Level Route. Haute Route to francuska wersja tej nazwy, aktualnie używana najczęściej w opisach i literaturze.

Haute Route zimą. Aiguille du Chardonnet, Col du Chardonnet i Aiguille d'Argentiere, rejon Chamonix
Aiguille du Chardonnet, Col du Chardonnet i Aiguille d’Argentiere (3901 m n.p.m)

Początkowo był to szlak letni. Latem w tamtych czasach wycieczki w Alpy były o wiele bardziej fascynujące, niż dzisiejszy trekking. Od 1911 roku Haute Route przemierzany jest również zimą. Zimowe narciarskie tury rozpoczęli Francuzi, a ta wyjątkowa alpejska wycieczka stała się skiturowym klasykiem. Nasz trekking jest wariantem letnim. Ponieważ okolice Chamonix, Argentiere, Le Tour, Trient i Champex Lac są przez nas odwiedzane podczas Trekkingu wokół Mont Blanc, aby nie powtarzać trasy, zaczynamy w Le Châble w Val de Bagnes. Ale wcześniej…

Tajemnicza Wielka Przełęcz św. Bernarda – Col du Grand-Saint Bernard (2469 m n.p.m.)

Trekking w Alpach. Wielka Przełęcz św. Bernarda, przejście z Doliny Aosty do Doliny Rodanu
Alpy Walijskie, Wielka Przełęcz św. Bernarda (2469 m n.p.m.)

Wielka Przełęcz św. Bernarda (2469 m n.p.m.) to wygodne, rozległe siodło w grani Alp Zachodnich, znana od tysięcy lat jako jedno z łatwiejszych przejść z północy w kierunku południa i Półwyspu Apenińskiego. Znalezione tutaj artefakty potwierdzają, że przez Col du Grand-Saint Bernard wędrowali ludzie w epoce kamiennej, w epoce brązu i żelaza.

Trekking w Alpach. Wielka Przełęcz św. Bernarda. Widok na włoską część przełęczy i Alpy Graickie.
Alpy Zachodnie, Wielka Przełęcz św. Bernarda (2469 m n.p.m.)

Przemierzali ją Celtowie, Rzymianie, później chrześcijanie: wojownicy, żołnierze, kupcy, obieżyświaty, pielgrzymi i ciekawscy…W XI wieku biskup Aosty Bernard zorganizował tutaj hospicjum – pierwsze w historii Alp schronisko i stacje ratunkową dla tych, którzy wędrowali przez przełęcz. Obecne Hospicjum jest kontynuacją tego pierwotnego przedsięwzięcia. Warto się tutaj zatrzymać, postawić stopę na kamiennej drodze rzymskiej, zwiedzić klasztor bernardynów, kupić pluszowego pieska – ratownika. Miejsce jest na tyle ciekawe i piękne, że można tu spędzić wiele godzin. Na przełęczy otwierają się rozległe panoramy. Z jednej strony Dolina Aosty i Alpy Graickie, z drugiej szwajcarski kanton Valais, Dolina Rodanu i bielejące w oddali Alpy Berneńskie. Zjeżdżając w dół czasami mija się pielgrzymów podążających do Rzymu słynną Via Francigena.

Haute Route: Le Chable, Verbier i Lac Louvie

Trekking Haute Route, Cabane Mont Fort na szlaku z Verbier do Lac Louvie
Haute Route, Cabane Mont Fort – schronisko na trasie z Verbier do Lac Louvie

Le Chable to maleńka, szwajcarska wioska. Tutaj kończy bieg pociąg z Martigny i startuje kolejka do Verbier i dalej na Croix Ruinettes i na widokowy Mont Fort (3328 m n.p.m.). My zaczynamy trekking szlakiem Haute Route na Croix Ruinettes. Wygodnym trawersem omijamy schronisko Mont Fort. Mamy zbyt mało czasu, aby się tutaj zatrzymać.

Col Termin – najwyższa przełęcz w pierwszym dniu na Haute Route

Trekking Haute Route, Col Termin na szlaku z Verbier do Lac Louvie. W głębi szczyty masywu Grand Combin
Haute Route, Col Termin (2648 m n.p.m.) na szlaku z Verbier do Lac Louvie

Podążamy coraz węższą ścieżką na Col Termin. Z trawersu podziwiamy cudowne panoramy – widać otoczenie doliny Bagnes, imponujący lodowiec Glacier de Corbassiere i masyw Grand Combin (4314 m n.p.m.).

Trekking Haute Route. Widok na Grand Combin (4314 m n.p.m.) i Glacier de Corbassiere
Haute Route. Widok na Grand Combin 4314 m.n.p.m i lodowiec Corbassiere

Z Col Termin schodzimy nad szmaragdowe Lac Louvie. Możemy tutaj dłużej odpocząć. Nad jeziorem położone jest sympatyczne, drewniane schronisko – Cabane de Louvie. Część naszej grupy jest już uszczęśliwiona – zostaje tutaj na nocleg. Wieczór nad Lac Louvie jest szczególnie piękny.

Trekking Haute Route. Cabane de Louvie, widok na Combin de Corbassiere
Haute Route, na tarasie Cabane de Louvie. Widok na Combin de Corbassiere

Haute Route przez Col Louvie do Cabane de Prafleuri

Kolejny dzień na Haute Route. Poranek nad Lac Louvie jest pracowity. Turyści w pośpiechu pakują plecaki, aby ok 07.00 wyruszyć na szlak – to najdłuższy dzień na tym alpejskim trekkingu. Ścieżka początkowo wiedzie wzdłuż jeziora, a następnie podnosi się w kierunku Col de Louvie. Widok na Grand Combin jest imponujący. Napawamy się nim, gdyż po przekroczeniu przełęczy zniknie z naszych oczu.

Trekking Haute Route Col de Louvie (2921 m n.p.m.) na szlaku z Cabane de Louvie do Prafleuri
Haute Route, Col de Louvie (2921 m n.p.m.)

Za Col de Louvie (2921 m n.p.m.) rozciąga się trudny orientacyjnie teren – Grand Desert, którą otacza fragment grani o nazwie Rosablanche. Woda spływająca z lodowców często uniemożliwia przejście tedy suchą nogą. Trzeba omijać mokre płaty śniegu i poszukiwać płytszych miejsc na rwącym potoku. Czasami niestety, trzeba zdjąć buty, aby potem móc wędrować w suchym obuwiu. Kontakt rozgrzanych stóp z lodowata wodą dodaje energii. We mgle lub deszczu jest naprawdę nieciekawie.

Trekking Haute Route, szlak z Col de Louvie na Grand Desert u podnóża Rosablanche
Haute Route, zejście z Col de Louvie na Grand Desert

Za Grand Desert czeka nas jeszcze strome podejście na Col de Prafleuri (2965 m n.p.m.). Potem już tylko w dół do schroniska – Cabane de Prafleuri (2624 m n.p.m.)

Trekking Haute Route, Col de Prafleuri, widok na Grand Desert i Rasablanche
Haute Route. Widok z Col de Prafleuri (2965 m n.p.m.) w kierunku Grand Desert

Fascynująca Pas de Chèvres na Haute Route

Poranek w Prafleuri. Wyszłam na taras schroniska. W dolinie Val d’Héremence wyłaniały się osnute mgłą szczyty. Dwie, położone prawie naprzeciw siebie przełęcze, Col de Prafleuri i Col des Roux, przypominały o tym co było wczoraj i w wyobraźni kreśliły początek dzisiejszego odcinka Haute Route.

Trekking Haute Route, Cabane de Prafleuri, Alpy Walijskie
Alpy Walijskie, Haute Route. Cabane de Prafleuri

Z Prafleuri na Col des Roux (2804 m n.p.m.) musimy na krótkim odcinku pokonać prawie 200 m. podejścia. Ścieżka prowadzi zakosami, a zbocze jest dość mocno zerodowane. Col des Roux to wąskie siodło, porośnięte trawą i kępkami wszędobylskich goryczek.

Trekking Haute Route, na Col des Roux (2804 m n.p.m.) końcem lipca kwitnie goryczka wiosenna
Haute Route, goryczka wiosenna na Col des Roux (2804 m n.p.m.)
Trekking szlakiem Haute Route, Alpy Walijskie, Col des Roux (2804 m n.p.m.)
Haute Route na Col des Roux (2804 m n.p.m.)

Panorama z Col de Roux

Z jednej strony widzimy osławioną już Col de Prafleuri, z drugiej otwiera się przed nami fantastyczny widok na otoczenie Lac des Dix. Trawiastym, pełnym kwiatów zboczem, schodzimy nad jezioro Dix ( 2372 m n.p.m).

Wycieczka w Alpy, Haute Route. Widok z Col des Roux na jezioro Lac des Dix i Mont Blanc de Cheilon (3870 m n.p.m.)
Haute Route, Col des Roux. Widać Lac des Dix i Mont Blanc de Cheilon
Wycieczka w Alpy, szlak Haute Route. Widok na Lac des Dix i zaporę Dix
Alpy Walijskie, Szwajcaria, Lac des Dix

Potem tylko wędrówka wzdłuż jeziora, wejście na morenę lodowca Glacier de Cheilon i już jesteśmy na drugiej stronie doliny. Nasza trekking w Alpach Walijskich nabiera tutaj szczególnych wrażeń. Przed nami Mont Blanc de Cheilon (3870 m n.p.m.) – imponujący szczyt w masywie Ruinette.

Wycieczka w Alpy, trekking Haute Route. Widok na Lac des Dix
Alpy Walijskie, szlak Haute Route. Widok na Lac des Dix
Wycieczka alpejska szlakiem Haute Route, Lac des Dix, Szwajcaria
Haute Route, odpoczynek nad Lac des Dix
Trekking Haute Route. Na szlaku z Lac des Dix na Pas de Chevres. Widok na Glacier de Cheilon i Mont Blanc de Cheilon
Haute Route, lodowiec Glacier de Cheilon i Mont Blanc de Cheilon

Rozpoczynamy podejście na słynną Pas de Chèvres (2991 m n.p.m.). Po drodze mijamy odejście na nieco łatwiejszą (nie ma drabin), ale bardziej przykra z powodu osuwających się kamieni, Col de Riedmatten.

Trekking w Alpach - Haute Route, przełęcz Col de Riedmatten
Riedmatten (2919 m n.p.m.) – przełęcz na Haute Route
Trekking w Alpach, Haute Route. Przełęcz Pas de Chevres na szlaku z Lac des Dix do Arolla
Haute Route, przełęcz Pas de Chevres (2855 m n.p.m.)
Haute Route, przełęcz Pas de Chevres - przejście z Val d'Heremence do Val d'Herens
Haute Route, przełęcz Pas de Chevres i widok na Lac des Dix

Odcinek Haute Route z Pas de Chèvres do Arolla jest naprawdę bardzo przyjemny. Z przełęczy wprawne oko dojrzy Matterhorn. „Krowimi ścieżkami”, wśród zielska, z widokiem na Pigne d’Arolla (3790 m n.p.m.) i Mont Collon (3673 m n.p.m.) pomykamy w dół. Ok 1/2 godziny przed centrum wioski napotykamy bar z zimnymi napojami i wszelaką dobrocią, której pragnie wycieńczony długą wędrówką turysta. Tutaj dla wielu kończy się dzisiejszy trekking w Alpach.

Wycieczka alpejska, Haute Route. Szlak z Pas de Chevres do Arolla i doliny Val d'Herens
Haute Route, zejście z Pas de Chevres do Arolla. Widok na otoczenie doliny Val d’Herens.

Na Haute Route w Arolla kończy się zabawa…

W Arolla trzeba wybrać – trekking turystyczny czy tura wysokogórska. Ja opiszę wariant wysokogórski. Od rana trwa mierzenie raków i dyskusja, czy marki Grivel czy Black Diamond są lepsze, dopasowywanie uprzęży, wymiana czekanów, zastanawianie się, czy zabrać kask czy nie. Około południa ruszamy do schroniska Cabane des Vignettes (3160 m n.p.m.). Schronisko położone jest na Col des Vignettes, pomiędzy Pigne d’Arolla a Mont Collon. Trekking trwa krótko – ok 4 godzin. Ostatni fragment to strome podejście lodowcem Glacier de Pièce.

Trekking Haute Route, Col des Vignettes, pomiędzy Pigne d'Arolla a Mont Collon
Haute Route, Col des Vignettes, pomiędzy Pigne d’Arolla a Mont Collon

Haute Route z Col des Vignettes do Bertol i marzenia o myciu zębów

Życie w wysokogórskich schroniskach alpejskich jest trochę jak w wojsku. Dużo ludzi na małej powierzchni powoduje, że trzeba zachować porządek, stosować się do reguł i słuchać szefa schroniska. Inaczej może okazać się, że rano nie masz raków, twoje nieprzemakalne buty marki Meindl są mokre a czołówkę Petzl ktoś rozdeptał. Zasada nr 1 – trzymaj w porządku swoje rzeczy.

Haute Route latem, Col des Vignettes (3160 m n.p.m.). Widok na lodowiec Glacier d'Otemma
Haute Route, widok na Glacier d’Otemma z przełeczy Col des Vignettes (3160 m n.p.m.)

Pobudka o 03.30, ok. 04.00 śniadanie, ok. 04.45 wychodzimy. To ostatni moment. Jest jeszcze prawie ciemno. Cudowny wschód słońca zastaje nas na lodowcu Glacier d’Otemma.

Trekking Haute Route, lodowiec Glacier d'Otemma pod Col des Vignettes
Haute Route, Glacier d’Otemma tuż pod Col des Vignettes
Haute Route z Chamonix do Zermatt. Przejście letnie
Haute Route, przejście letnie

Potem przejście na Glacier d’Arolla i podejście na Plans de Bertol. Czas na lunch i odpoczynek. Jeszcze tylko lodowiec Glacier de Bertol, wspinaczka po drabinie i stajemy przed drzwiami Cabane de Bertol (3311 m n.p.m.). Ciasne schronisko z toaletą na zewnątrz i paskudnym jedzeniem.

Trekking Haute Route, u podnóża lodowca Arolla
Haute Route latem. Po zejściu z lodowca Arolla
Trekking w Alpach Walijskich. Morena lodowca Arolla, Haute Route
Haute Route, morena lodowca Arolla
Wycieczka w Alpy, Haute Route. Szlak do Bertol
Haute Route, na Plans de Bertol
Trekking Haute Route, odpoczynek na Glacier de Bertol. Widok na Cabane de Bertol (3311 m n.p.m.)
Haute Route, Glacier de Bertol i widok na Cabane de Bertol (3311 m n.p.m.)

W Cabane de Bertol zapomnij o prysznicu. Jeżeli nie ma w beczce deszczówki, zapomnij też o myciu zębów. Szefowa schroniska każe przewodnikom zmywać talerze po swoich klientach – nikt nie protestuje! Noc jest krótka, a wyjścia do toalety owocują mistycznymi przeżyciami w sercu lodowych gór.

Trekking szlakiem Haute Route, Cabane Bertol (3311 m n.p.m.)
Haute Route , Alpy Walijskie. Cabane de Bertol

Wejście na Tete Blanche – najwyższy szczyt na Haute Route

04.30 a my już na drabinach, w zejściu na lodowiec Glacier du Mont Mine. Lodowcem, pomiędzy Dents de Bertol a Mont Mine wspinamy się na Tête Blanche (3710 m n.p.m). Szczyt jest łatwy do zdobycia. Z wierzchołka roztacza się niezwykły widok. W bliskości widzimy czterotysieczniki: Dent d’Hèrens i Matterhorn (4476 m n.p.m.), z drugiej strony Dent Blanche (4357 m n.p.m.), w dali widnieje Mont Blanc. Od piękna kręci się w głowie. Na naszym Haute Route to najwyższy punkt.

Haute Route, Tete Blanche 3710 m n.p.m.). W głębi widać Matterhorn i Dent d'Herens
Haute Route, Tete Blanche (3710 m n.p.m.)
Haute Route, zejście z Tete Blanche lodowcem Stockjigletscher do Shonbielhutte
Haute Route, lodowiec Stockjigletscher

Rozpoczynamy zejście. Po dotarciu do przełęczy Col d’Hèrens rozpoczyna się najtrudniejszy fragment naszego Haute Route – lodowiec Stockjigletscher. Tutaj trekking w Alpach nabiera smaczku. Kluczenie między szczelinami, wypatrywanie możliwej drogi, omijanie dziur. Na Stockjigletscher często, gdy zejdzie się w dół, trzeba potem wrócić do góry i rozpocząć kolejną próbę przejścia w nieco innym miejscu. Dobrze wtedy mieć dobrą widoczność.

Trekking Haute Route, lodowiec Stockjigletscher
Haute Route, lodowiec Stockjigletscher
Alpy Walijskie, Szwajcaria. Haute Route, lodowiec Stockjigletscher
Haute Route, lodowiec Stockjigletscher

Schonbielhutte tuż za zakrętem, czyli za cztery godziny.

Po pokonaniu lodowca i wejściu na morenę ukazuje się upragnione schronisko Schonbielhutte. Wydaje się blisko ale do celu dotrzemy za kilka godzin. Tutaj czeka nas odpoczynek i noc z widokiem na Matterhorn. Rano schodzimy do Zermatt. Nasza przygoda na Haute Route dobiega końca. Wieczorem przy piwie dyskutujemy o tych, którzy poszli trasą turystyczną.

Trekking Haute Route, widać Matterhorn i fragment schroniska Schonbielhutte
Haute Route, widok na Matterhorn z okolic Schonbielhutte

Większość zdjęć zamieszczonych tutaj wykonałam sama, kilka otrzymałam od uczestniczących w trekkingu przyjaciół. Niestety, ponieważ upłynęło kilka lat, a zdjęcia nie były podpisane, nie potrafię wskazać ich autora. Niemniej jednak, bardzo serdecznie za nie dziękuję. Ania Piątek-Morawiec

 1. Odpowiedz

  Pięknie 🙂 Pozdrawiam bardzo serdecznie!

   • Apter
   • 18 lutego 2021
   Odpowiedz

   Dziękuję, również pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *