Trekking w Dolomitach Brenta, część II.

Wycieczki górskie w Grupie Adamello – Presanella

Wycieczki górskie w Grupie Adamello – Presanella

Napisane przez in Adamello Presanella, dolomity, dolomity brenta, Passo Tonale dnia 13 października 2020
0 0 0 Brak komentarzy

Położona po przeciwległej stronie Val Rendena, pokryta lodowcami, Grupa Adamello Presanella jest częścią naszej trekkingowej wycieczki w Alpy. Dolomity Brenta oraz Alpy Adamello dosłownie patrzą na siebie. Wędrówka przez Park Natury Adamello Presanella daje świetny wgląd w opadające ku zachodowi doliny Brenty.

Alpy Adamello Presanella. Widok na Dolomity Brenta

Jeziora Alpi dell’Adamello e della Presanella

Jednym z piękniejszych szlaków w grupie Adamello Presanella jest szlak pięciu jezior – Giro dei Cinque Laghi. Właśnie ta alpejska wycieczka stanowi początek naszego trekkingu.

Trekking w Alpach. Szlak z Pradalago do jeziora Gelato. Widok na Dolomity Brenta
Z Pradalago nad Lago Gelato.

Startujemy z Pradalago (2088 m n.p.m.) – górna stacja kolejki linowej. Przy dobrej widoczności możemy podziwiać całe Dolomity Brenta, leżące vis’a vis naszej kolejki. W dole widać z jednej strony jezioro Pradalago, z drugiej Lago di Nambino. Odsłoniętym zboczem wznosimy się umiarkowanie stromo nad Lago Serodoli (2370 m n.p.m.) i położone nieco wyżej Lago Gelato (2393 m n.p.m.). Po drodze pokazuje się nam w dole coraz bardziej granatowe Nambino i maleńkie Cavalli. Wypłaszczony teren nad Lago Gelato to doskonałe miejsce na alpejski piknik. Tutaj warto poświęcić czas na odpoczynek w Alpach.

Trekking w Alpach, grupa Adamello Presanella, szlak Giro dei Cinque Laghi, Lago Gelato, poniżej Lago Serodoli
Grupa Adamello Presanella, szlak alpejski Giro dei 5 Laghi, Lago Gelato

Giro dei Cinque Laghi: Lago Lambin i Lago Ritorto.

Po odpoczynku nad Lago Gelato wyruszamy nad kolejne jeziora. Alpejski szlak sprowadza nieco w dół, potem na przemian trawersujemy, podchodzimy i schodzimy do ciasnego kotła, wypełnionego taflą Lago Lambin (2324 m n.p.m.). Stąd czeka nas dość strome zejście do kolejnego jeziora – Lago Ritorto (2055 m n.p.m.). Nad tym jeziorem doświadczamy, jak niezwykłe są wakacje w Alpach.

Trekking w Alpach Adamello Presanella i Dolomity Brenta. Giro dei 5 Laghi.
Grupa Adamello Presanella, Lago Ritorto (2055 m n.p.m.)

Porośnięte trawą brzegi i cudny widok na Dolomity Brenta rozleniwiają i zachęcają do dłuższego odpoczynku. Z tego miejsca można dojść do Rifugio 5 Laghi (2069 m n.p.m) i zjechać kolejka do stacji Madonna di Campiglio. My wybieramy jednak inny wariant.

Malga Ritort w Adamello Presanella

Łagodną ścieżką, trawersującą początkowo Monte Ritort, rozpoczynamy schodzenie od Lago Ritort. Dość szybko docieramy na rozległa halę, z rozległym widokiem i serownią i małą restauracją. Tutaj, w oszałamiającym widoku gór spożywamy oszałamiające w smaku miejscowe sery, zagryzamy dojrzewającą szynką i popijamy…sami sobie odpowiedzcie, czym…

Trekking w Alpach, Grupa Dolomity Brenta i Adamello. Widok z Malga Ritort na Val Rendena
Widok na doline Val Rendena, Park Natury Adamello – Brenta

Jeszcze tylko godzina marszu i nasza wycieczka Giro dei Cinque Laghi dobiega końca. Jutro wycieczka w Dolomity Brenta.

Trekking w Dolomitach Brenta. Widok z miasteczka Madonna di Campiglio
Dolomity Brenta. Widok z miasteczka Madonna di Campiglio

Wycieczka górska w rejon Passo Tonale

Nasza wycieczka alpejska w kolejnym dniu rozpoczyna się panoramicznym przejazdem z Madonny di Campiglio do Dimaro i dalej, Doliną rzeki Noce na Passo del Tonale (1883 m n.p.m.). Szeroka przełęcz dzieli prowincję Trydent Górna Adyga od prowincji Brescia. Ponad bezstylowymi apartamentowcami dla narciarzy górują pobielone resztkami śniegu i lodowcami alpejskie szczyty: Cima Presena, Cima Busazza, Monte Cercen, Monte Gabbiolo i najwyższa w całej grupie Cima Presanella (3558 m n.p.m.)

Trekking w Alpach grupa Adamello Presanella. Widok na Cima Presena i lodowiec Presena z nad Lago Monticello
Alpy Adamello Presanella. Cima Presana i lodowiec Presana. Widok z nad Lago del Monticello

Na Passo Paradiso (2585 m n.p.m.)

Aby skrócić sobie drogę do na początek szlaku, korzystamy z kolejki i wjeżdżamy z Passo Tonale na Passo Paradiso. Tutaj otwiera się widok na lodowiec Presena i jezioro Monticello (2599 m n.p.m.)

Wycieczka alpejska. Jezioro Lago Monticello na przełęczy Passo Paradiso (2585 m n.p.m.)
Lago Monticello na Passo Paradiso

Okoliczne alpejskie szczyty przeglądają się w wodach jeziora Lago Monticello. Po szybkiej kawie wyruszamy na przełęcz Passo del Castellacio (2924 m n.p.m.). Jesteśmy jedynymi, którzy wybrali wycieczkę pieszą. Prawie wszyscy, przybywający tutaj z Passo del Tonale zainteresowani są krótkim spacerem i restauracją. My wyruszamy do góry!

Wycieczka w Alpy. Szlak z Passo Paradiso na Passo del Castellacio, grupa Adamello Presanella
Szlak alpejski na Passo del Castellacio

Szlak alpejski wiedzie pomiędzy skalnym rumowiskiem, potem osypującym się piargiem aż w końcu musimy pokonywać skalne progi. Trzeba używać rąk. Szerokie siodło przełęczy staje się coraz bliższe. Tuż przy końcu szlaku napotykamy zwały zardzewiałego drutu kolczastego z czasów I wojny światowej. Wreszcie osiągamy przełęcz. Otwiera się przed nami fantastyczna panorama na dolinę Valle Narcanello i okoliczne szczyty i lodowce.

Trekking w górach Adamello Presanella. Widok na lodowce Pisgana
Widok z Passo del Castellacio (2924 m n.p.m.) na otoczenie doliny Valle Narcanello.

Nie chce się stąd schodzić. Czas mija, robi się coraz chłodniej. Bóg wysoko a dom daleko. Przywołani do porządku tą maksymą, zbieramy się do zejścia.

Wycieczka górska w Alpy. Passo del Castellacio (2924 m n.p.m.)
Alpy Adamello Presanella. Widok z Passo del Castellacio

Alpejski szlak z Passo Paradiso na Passo Tonale

Po nieco ponad godzinie stromego „spadania” , docieramy na Passo Paradiso. Stacja kolejki zachęca do zjazdu. My jednak wybieramy fascynujące zejście. Fascynujące, bo niesamowicie kolorowe. Pomiędzy nami a szafirem nieba szarawe szczyty Cima Presena, Cima Busazza, Monte Cercen… w żlebach białe łaty śniegu, przy szlaku kępy wierzbówki, prześlicznie fioletowej pod koniec sierpnia.

Szlak z Passo Paradiso na Passo Tonale, grupa Adamello Presanella

W takiej to scenerii dochodzimy do mniej już fascynującej, asfaltowej szosy na Passo Tonale. Chwila na zimny napój i spadamy w dół (to znaczy zjeżdżamy autokarem). Jutro czeka nas mniej męcząca wycieczka. Chcemy zobaczyć prześliczne Lago Garda oraz stolicę regionu – Trydent. Ale o tym napiszę w oddzielnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *