Kalendarium imprez Kalendarium imprez
+48 33 8666700, +48 33 8666702
+48 502 205 495
biuro@apter.pl
Menu główne

Skandynawia, Hurtigruten

Rejs wzdłuż wybrzeży Skandynawii statkiem linii Hurtigruten - z Bergen do Kirkenes

 

Rejs statkiem linii Hurtigruten z Bergen do Kirkenes uważany jest przez wielu za najpiękniejszą podróż świata.

Rejs odbywa się wzdłuż linii brzegowej Norwegii. Ciepły prąd zatokowy sprawia, że Hurtigruten pływa również podczas polarnej zimy, gdyż wody przybrzeżne nie zamarzają. O każdej porze roku rejsy mają swój niepowtarzalny urok. Latem panuje dzień polarny

a przyroda za kołem podbiegunowym rozkwita bujnym życiem.

Jesienią, gdy dzień jest krótszy, zachwycają oszałamiające kolory tundry, kontrastujące z granatem morza.

Zima niesie ze sobą uroki nocy polarnej - pasażerowie wypatrują niezwykłych świateł zorzy polarnej.

 

Pierwotnie, Hurtigruten był tylko statkiem pocztowym. Z czasem stał się również luksusowym statkiem  wycieczkowym.

Podczas prawie 7 - dniowego rejsu Hurtigruten zawija do 35 portów.W niektórych z nich zatrzymuje się na kilka godzin.

Wtedy dla uczestników rejsu organizowane są wycieczki na ląd. Największe atrakcje rejsu to zabytkowe Bergen,  fiord Geirangerfjord, miasto  Alesund, dawna stolica Norwegii Trondheim, okolice Bodo, Archipelag Lofoty,Trollfjord, który wciska się pomiędzy strome ściany Alp Raftsund, Tromso, Oksfjord z lodowcem spływającym do morza, Nordkapp, klify Finnkirken w okolicach Kjellefjord, Półwysep Varanger ze swoją arktyczną przyrodą oraz Kirkenes - ostatni port Norwegii na północny.

 

Porty z Bergen do Bodo

Bergen

Bergen jest pięknym, zabytkowym miastem na południu Norwegii, położonym nad morzem, w otoczeniu gór. Perłą miasta jest Bryggen - zabytkowe nabrzeże z uroczymi, drewnianymi budynkami z czasów Związku Hanza. Bryggen swoim początkiem sięga XIV wieku i jest wpisane na listę UNESCO. Bergen jest miastem, w którym zaczynają się i kończą rejs statki Hurtigruten - przybrzeżnej linii pasażerskiej. Hurtigruten w rejs na północ wypływa z portu w Bergen o godz. 20.00 i płynie do Floro.

 

Floro

Floro jest jednym z wielu portowych miast Norwegii, założonym w 1860 r. przez bogatych rybaków, poławiających śledzie.

W 1964 roku do miasta dołączono okoliczne miejscowości (Kinn, Eikefjord, większość Bru oraz część Vevring). Powstał wtedy większy organizm miejski. Obecnie połowy śledzi straciły na znaczeniu. Głównymi gałęziami gospodarki miasta są hodowle ryb, produkcja pasz dla ryb oraz przemysł stoczniowy.

Statek Hurtigruten wypływa z portu Floro płynąc na północ, o godz. 02.15. Kolejnym portem jest Maloy.

 

Maloy

Maloy jest jednym z największych portów rybackich Norwegii. Położone frontem do morza, z tyłu osłonięte jest górami.

Corocznie przeładowuje się tutaj ok. 200 tys ton ryb, które eksportuje się do wielu krajów Europy.

Statek Hurtigruten wypływa na północ z portu Maloy o godz.04.30. Kolejnym portem jest Torvik.

 

Torvik

Torvik, położony w pobliżu Heroy to kolejny wielki port rybacki. Pobliskie miejscowości pełnią ważna rolę w życiu tego miasta: Fosnavag jest centrum administracyjnym ogromnego portu rybackiego, Ulsteinvik, położony po drugiej stronie fiordu, słynie z budowy statków. Z portu w Torvik statek Hurtigruten wypływa na północ o godz. 07.30. Kolejnym portem jest Alesund.

 

Alesund

Alesund, duże, portowe miasto handlowe, do którego zawijają statki wielu bander. Położone jest na półwyspie, nad brzegami fiordu Störfjorden i na kilku mniejszych wyspach. Posiada lotnisko na wyspie Vigra. Alesund jest centrum norweskiego rybołówstwa i przetwórstwa rybnego, głównie dorsza. Statek linii Hurtigruten wypływa z portu Alesund do Geiranger o godz. 09.30.

 

Geiranger

Geiranger to mała, turystyczna miejscowość, położona nad brzegami Geirangerfiord. Geirangerfiord jest 15- kilometrowym ramieniem fiordu Störfjorden. Wciska się w ląd pomiędzy wysokimi górami .Skaliste stoki otaczające Geirangerfiord sięgają wysokości 1700 m. Po ich ścianach spływają malownicze wodospady. Najsłynniejsze z nich to tzw. Siedem Sióstr, Welon Panny Młodej i Oświadczyny. Niezwykła sceneria fiordu Geiranger powoduje, że miejsce to należy do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych w Norwegii. Dzięki swoim walorom zostało wpisane na listę UNESCO. W Geiranger uczestnicy wycieczki statkiem Hurtigruten mają wycieczka na ląd.

Hurtigruten wypływa z Geiranger i wraca do Alesund. Z Alesund wypływa na północ o godz. 18.45. Następnym portem jest Molde.

 

Molde

Molde położone jest idyllicznie, nad brzegami Moldefiorden, w otoczeniu gór - Alp Romsdal, połyskujących śniegiem na wierzchołkach. Molde i Alpy Romsdal w przeszłości chętnie odwiedzał Henryk Ibsen. Szkolne lata spędził tu laureat Nagrody Nobla, norweski pisarz Bjornstjerne Bjornson. W Molde corocznie odbywa się międzynarodowy jazz festiwal.

Statek Hurtigruten wypływa z Molde o 22.00 i kieruje się do Kristiansund.

 

Kristiansund

Kristiansund jest miastem portowym, w którego skład wchodzą trzy główne organizmy miejskie, położone na oddzielnych wyspach: Kirke i Gomalandet, Nordlandet i Innlandet. Miasta - wyspy połączone są mostami, mają również regularną linię promową.

Od końca XVII w. Miasto było znane jako centrum rozbiórki, podziału i handlu dorszami.

Obecnie słynie z produkcji kotletów rybnych. Miasto połączone jest z lądem systemem podziemnych tuneli i ogromnych mostów, wiszących ponad lustrem morza.

Statek Hurtigruten wypływa z portu w Kristiansund na północ o godz. 01.45. Następnym portem jest Trondheim.

 

Trondheim

Trondheim jest portem w środkowej Norwegii. Miasto zostało założone około roku 1000, przez Olafa Trygvasona i pierwotnie pełniło rolę stolicy nowo kształtującego się państwa norweskiego. Miasto szczyci się najstarszą w Skandynawii katedrą,

zwaną Nidaros z grobem św. Olafa - patrona Norwegii oraz pięknym, zabytkowym nabrzeżem.

Drewniane budynki, położone na obu brzegach rzeki Nidervy, sięgają swoją historią 1700 roku. Trondheim w wiekach średnich było centrum chrystianizacji kraju. Od czasów uznania Olafa za świętego, miasto stało się celem pielgrzymek do jego grobu.

Katedra Nidaros, pochodząca z XII wieku, była wielokrotnie przebudowywana. Dominującym stylem jest styl gotycki,

ale najstarsze części budowli powstały w stylu romańskim. Fasadę budynku zdobią oryginalne, piękne ornamenty.

W dniu przybycia do Trondheim organizowana jest wycieczka na ląd.

Statek Hurtigruten wypływa z Trondheim o godz. 12.00 i płynie do portu w Rorvik.

Atrakcją tego fragmentu podróży jest Stokksundet - jedno z najwęższych miejsc podczas rejsu. Pasażerowie myślą,

że statek za chwilę uderzy w skały, tymczasem przed ich oczami otwiera się morze i widok na latarnię morską.

 

Rorvik

Rorvik to port, w którym o tej samej godzinie spotyka się statek Hurtigruten płynący z Bergen ze statkiem wracającym do Bergen.

W okolicy położonych jest ok. 6000 wysp i szkierów. Z Rorvik statki Hurtigruten wypływają na północ i na południe o 21.15. Następnym portem jest Bronnoysund

 

Bronnoysund

Bronnoysund uznawane jest za jedno z najbardziej idyllicznych miasteczek na całej, przybrzeżnej trasie Hurtigruten. Do portu wpływa się wąskim przesmykiem. W przeszłości, tym miasteczku zatrzymywali się często żeglarze różnej maści, aby uzupełnić zapasy słodkiej wody. Stało się to podstawą rozwoju osady i uzyskania przez nią praw miejskich. Znajduje się tutaj również wieża sygnalizacyjna dla statków. W tym rejonie w przeszłości osiedliło się wielu Szwedów, stąd mieszkańcy mówią charakterystycznym dialektem. Charakterystycznym miejscem w Bronnoysund i dużą atrakcją jest wyłaniająca się pomiędzy szkierami wysoka skała, ukształtowane w epoce lodowej. Skała ta ma otwór, przypominający okno. Z morza nie prezentuje się szczególnie, ale do okna skały można podejść od strony lądu - wówczas, przez wspomniane wyżej okno, otwiera się niezwykły widok na morze.

Skała nazywa się Torghatten, ma 160 m. długości, 35 m. wysokości i ok. 20 m. szerokości

Z Bronnoysund statek Hurtigruten wypływa na północ o godz. 01.00. Następnym portem jest Sandnessjoen.

Z morza rozciąga się widok na góry: Siedem Sióstr wznosi się wysoko nad linią brzegu.

 

Sandnessjoen

Sandnessjoen jest małym miastem, liczy sobie ok. 7.500 mieszkańców. Położone jest romantycznie, u podnóża łańcucha Siedmiu Sióstr. Atrakcją miasta jest monumentalny most Helgelandsbrua, liczący 395 m. rozpiętości, wznoszący się ponad fiordem Leirfjorden. Miasto jest węzłem komunikacyjnym dla promów, łączących okoliczne wyspy.

Będąc w Sandnessjoen możemy odwiedzić stare rybackie wioski: Alstahaug, Lovunden.

Statek Hurtigruten wypływa z portu w Sandnessjoen o godz. 04.15. Następnym portem jest Nesna.

 

Nesna

Nesna jest zamieszkała przez ok. 950 osób. Leży na półwyspie, nad Rana Fjord. Jest portem dla linii statków Hurtigruten

oraz dla linii do Mo i Rana. W Nesna znajduje się interesujące muzeum. Można stąd odbyć ciekawą wycieczkę na okoliczne wyspy Hugle, Handnesoy i Tomma. W pobliżu Nesna przebiega Krąg Polarny. Statek wypływa z portu na północ o godz. 05.30

 

Ornes

Płynąc do Ornes mijamy wyspy, w pobliżu których przebiega 66*33 39" równoleżnik - krag polarny (koło podbiegunowe), wyznaczający linię, za którą podczas dnia polarnego słońce nigdy nie zachodzi, a podczas nocy polarnej nie wschodzi.

Po przekroczeniu Kręgu Polarnego pasażerowie rejsu Hurtigruten są odwiedzani przez Króla Neptuna. Podczas ceremonii na pokładzie przechodzą Chrzest Polarny i otrzymują certyfikaty przekroczenia Kręgu Polarnego. Statek wpływa do fiordu Holands Fjord. Stąd można obserwować fenomen natury tego miejsca:

południowo - zachodni jęzor lodowca Svartisen ( Czarny Lód - tak naprawdę lodowiec ma różne odcienie błękitu, aż do granatu włącznie), Enga Glacier. Jęzor lodowca spływa w kierunku morza, ok. 20 m. ponad lustrem wody. Lodowiec Svartisen cofa się każdego roku i przyrasta - faluje do przodu i do tyłu. W przeszłości lodowiec dotykał morza.

Od 1930 roku cofnął się i dzisiaj znajduje się powyżej morza. Ornes jest małym miastem.

Statek linii Hurtigruten wypływa z tego portu o 09.30 i płynie na północ do Bodo.

 

Bodo

Rejs z Ornes do Bodo wiedzie wzdłuż pięknego, zielonego wybrzeża, początkowo wodami Meloyfjorden, które w promieniach porannego słońca wyglądają urzekająco. Statek przepływa wąskim przesmykiem, pomiędzy Teksmona, Stott i Kunna, a następnie wodami fiordu Saltfjorden. Osobliwością Saltfjorden jest to, że cztery razy dziennie, zamienia się w rwącą rzekę i tworzy groźne, ale fascynujące wiry. Wynika to z faktu, iż fiord oddzielony jest od morza cieśniawą, która ma tylko 31 metrów głębokości

i 150 metrów szerokości. Toteż, gdy w ciągu tylko sześciu godzin wpychane jest trzysta siedemdziesiąt dwa miliony metrów sześciennych wody morskiej, całe to przewężenie zamienia się w rwącą rzekę o szybkości ponad 40 kilometrów na godzinę. Zjawisko powodowane jest cyklem przypływów i odpływów oraz aktywnością prądów morskich.

Centrum informacji dotyczące fiordu Saltfjorden znajduje się w Saltstraumen, 50 km od Bodo.

Bodo jest dużym portem północnej Norwegii i jest centrum administracyjnym regionu. Mieszka tutaj 38.000 osób.

Miasto jest nowoczesne. Odbudowane zostało po zniszczeniach II wojny światowej. W 1940 r.

Niemcy rozpoczęli tutaj budowę lotniska.

W czasach powojennych Bodo stało się głównym portem lotniczym północnej Norwegii, ważnym węzłem kolejowym, drogowym

i centrum handlowym. Dużą atrakcją miasta jest Muzeum Lotnictwa.

Bodo otaczają góry, leżące w obszarze parku narodowego Saltfjellet - Svartisen Nasjonalpark . Żyją tutaj niezwykłe ptaki - orły morskie. Ogromna atrakcją turystyczną jest drugi co do wielkości lodowiec Skandynawii Svartisen oraz ukryte w górach jaskinie.

Z Bodo statek linii Hurtigruten wypływa na Lofoty o godz. 15.00. Pierwszym portem na Lofotach jest Stamsund na Lofotach.

 

Archipelag Lofoty

Płynąc z Bodo naszym oczom ukazuje się wchodzący w morze archipelag. To Lofoty.

Lofoty to górzyste wyspy, położone na Morzu Norweskim, ok. 250 km. za Kołem Podbiegunowym. Z Lofotów bliżej jest na Alaskę niż do Grecji. Należą do Norwegii. Od lądu oddziela je Vestfjord. Największe wyspy Lofotów to Austvagoy ( najwyższy szczyt Higradstind 1161 m. n.p.m.), Vestvagoy ( najwyższy szczyt Himmeltindan 934 m. n.p.m.) i Moskenes

( najwyższy szczyt Klokketind 1066 m. n.p.m.). Wysokość względna tych gór równa jest prawie wysokości bezwzględnej, gdyż góry te "wyrastają" prosto z morza i to właśnie przede wszystkim tworzy ich niezwykłe, niepowtarzalne piękno.

Lofoty to góry bardzo stare - zbudowane są z najstarszych w Europie skał, których wiek określa się na 3,5 mld. lat.

Przyroda Archipelagu Lofotów jest piękna i nieskazitelnie czysta. Ciepły prąd zatokowy sprawia, że latem jest ciepło, a na stokach gór, do wysokości 300 m. rosną lasy, które na tej szerokości geograficznej są rzadkością.

Wyższe partie gór porasta tundra, sięgająca skał i zalegającego, zlodowaconego śniegu.

 

Wyspy zamieszkują liczne gatunki ptaków wśród których osobliwością jest maskonur - nieoficjalny symbol Lofotów.

Wioski na Lofotach są niewielkie. Zamieszkują je rybacy, trudniący się połowem ryb na Morzu Norweskim. Największą miejscowością jest miasteczko Svolvoer. Przez 7 tygodni słońce w ogóle tutaj nie zachodzi a całkowite ciemności trwają 1 miesiąc.

Lofoty były główną siedzibą Wikingów. Stąd ok. 800 r. n. e. wyruszali oni na swe morskie wyprawy.

Jako pożywienie, zabierali ze sobą sztokfisze - suszone i solone dorsze, które do dzisiaj miejscowi rybacy konserwują w ten właśnie sposób. Lofoty są jednym z najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych Norwegii - ściany skalne sięgają tu 500 -700 metrów wysokości. Jedna z najsłynniejszych i najtrudniejszych dróg wspinaczkowych na Lofotach jest Wielki Filar na Vagakallen.

Oprócz miejscowych rybaków, pierwszymi wspinaczami na Lofotach byli Brytyjczycy, William Slingsby i J. Norman Collie. Wspinali się oni tutaj od początku XX wieku.

W epoce wikingów na Lofotach znajdowało się wiele ich grodów.

Jednym z najciekawszych miejsc, związanych z wikingami, jest siedziba wodza i cała osada w Borg. Archeologowie natknęli się na to znalezisko przypadkiem. Po zbadaniu znaleziska dokonano rekonstrukcji siedziby wodza - ogromnego drewnianego domostwa,

które miało 83 metry długości. W Borg zrekonstruowano także zagrodę dla zwierzą, przystań z łodziami wikingów, elementy kuchni z tamtego okresu. Wiadomo, że Właśnie z Lofotów wikingowie wyruszyli, aby odkryć Grenlandię i legendarną Winlandię.

Oprócz podbojów wikingowie również handlowali. Przedmiotem handlu były suszone dorsze, mięso i skóry z reniferów

oraz wyroby z kości tych zwierząt. Nabywali je drogą handlu wymiennego od również zamieszkujących te tereny Saamów.

 

Dla gospodarki i dochodów mieszkańców archipelagu połów dorszy ma fundamentalne znaczenie.

Jednakże połowem dorszy zajmują się nie tylko miejscowi rybacy. Przybywają tu rybacy z południa i północy oraz turyści - amatorzy połowów. Ciepły prąd zatokowy Golf Strom powoduje, że wody tutaj nie zamarzają. W miejscowości A, na końcu archipelagu, zorganizowano muzeum rybołówstwa. Na zewnątrz budynków, na powietrzu, można oglądać drewniane stojaki, na których od stycznie do kwietnia suszą się dorsze.

Jedną z ciekawszych miejscowości na Lofotach jest Heningsvaer. Latem stanowi uroczą rybacką osadę, w której znajduje się galeria sztuki. Zimą Heningsvaer staje się jedną z największych rybackich wiosek. Poławiacze dorszy - rybacy stanowią grupę ok. 500 osób. Produkują stockfish, kawior, lofockie pate z rybich wątróbek, filety rybne i inne przetwory.

Pomiędzy górami Lofotów ukrytych jest wiele ciekawych osad, wiosek i małych miasteczek. Za najpiękniejsze uważa się Reine, Hamnoy położone wzdłuż fiordu czy Nusfjord, uważane za jedno z najstarszych.

Miejscowości te oferują turystom wiele atrakcji.

 

Stamsund

Port w Stamsund to pierwsze miasto na Lofotach, z którym mamy kontakt. W ukształtowaniu terenu zwraca uwagę wiele mniejszych lub większych zatok. Zostały one ukształtowane przez działalność lodowców przed tysiącami lat. Stamsund było biedną osadą. Do jego rozwoju przyczynił się przemysł rybny. Miasteczko jest liderem w połowach ryb. Tutaj znajduje się fabryka filetowania ryb. Stamsund jest również bazą wypadową dla wycieczek, których celem jest połów ryb.

Z portu Stamsund statek Hurtigruten wypływa o godz. 19.30. Płynie do portu w Svolvaer.

 

Svolvaer

Svolvaer jest centralnym i głównym miejscem Lofotów, centrum regionu Lofoty. Znajduje się tutaj port rybacki, w którym panuje duży ruch zarówno latem, jak i zimą. Do Svolvaer przypływają promy i statki wycieczkowe.Statek linii Hurtigruten wypływa z Svolvaer o godz. 22.00. Następnym portem jest Stokmarknes.

Aby tam dopłynąć, statek musi przecisnąć się wąskimi przesmykami, co w przypadku wiatru, śniegu lub nocy polarnej stanowi

nie lada wyzwanie dla nawigatora. Płynie pomiędzy Lille i Store Molla. Przepięknym fragmentem rejsu do Stokmarknes jest podróż przez Trollfjord, który wciska się pomiędzy strome ściany Alp Raftsund.

Statek i ludzie wydają się tutaj maleńcy. Jest to tak niezwykłe miejsce, ze zaczynasz wierzyć w Trolle. Ponad wszystkimi szczytami Alp Raftsund góruje Blafjellet, szczyt liczący prawie 1000 m. Fiord Trollfjord w 1890 r był miejscem walki pomiędzy rybakami

o zasoby ryb, znajdujących się w wodach fiordu. Dalej rejs wiedzie niezwykłymi miejscami, najwęższymi przesmykami całej linii brzegowej. Do najwęższych należy Ralf Sound, ciągnący się ok. 20 kilometrów.

 

Stokmarknes

Stokmarknes to kolejny port Hurtigruten. Miasto liczy 8.600 mieszkańców i jest największym ośrodkiem morskim w północnej Norwegii. Miasto zostało założone w 1881 przez dwóch skiperów z Tromso. Znajduje się tutaj Muzeum Statków Parowych, pokazujące m. in. stary norweski statek linii przybrzeżnej "Finmarken. Statek linii Hurtigruten wypływa z Stokmarknes o godz. 01.00 i płynie do Sortland. Wzdłuż brzegów, pomiędzy morzem a górami, widać pola uprawne, osłonięte wyspami Andoya, Langoya

i Hadseloya. Wyspy połączone są ogromnymi mostami. Tworzą wspólnie Vesteralen - region.
 

Sortland

Sortland to miasto liczące 4.000 mieszkańców. Położone jest na archipelagu Vesteralen, na wyspie Langoya. Wyspę zamieszkują głównie rybacy. Sortland jest również bazą ochrony wybrzeża, która patroluje Morze Barentas i Północny Atlantyk.

Statek linii Hurtigruten odpływa na północ o godz. 03.00. i płynie do portu Risoyhamn.

 

Risoyhamn

Risoyhamn leży na wyspie Andoya. Fascynującą cechą małej miejscowości Risoyhamn, liczącej ok. 300 rezydentów, jest jej niezwykła natura. Statek płynie przez Risoy Channel. Kanał powstał zgodnie z pomysłem, którego autorem był Richard With. Został otwarty w 1922 roku przez króla Haakona, a jego budowniczy otrzymał Order Królewski św. Olafa.

Statek linii Hurtigruten odpływa Risoyhamn o godz.04.20. Płynie na północ do portu w Harstad.

 

Harstad

Harstad, podobnie jak wiele innych miast wybrzeża, rozwinęło się po 1800 roku, w związku z połowem ławic śledzia. Obecnie jest centrum budowy statków w północnej Norwegii. Mieszka tutaj ok. 23.000 mieszkańców, którzy żyją z gospodarki morskiej oraz rolnictwa. Harstad jest również centrum wydobycia ropy w tym regionie.

Dumą miasta jest żeglarstwo oraz szkuter "Anna Rogde", usytuowana przed nowym Domem Kultury. Corocznie, od 35 lat, odbywa się tutaj Festiwal Północy. Interesującym zabytkiem w Harstad jest kościół wybudowany w 1250 roku.

W czasach II wojny światowej Niemcy wybudowali tutaj fortecę z systemem podziemnych bunkrów. W bunkrach tych współcześnie urządzono podziemna wystawę, dotyczącą historii.

Statek linii Hurtigruten wypływa z Harstad o godz. 08.00 i płynie na północ do portu Finnsnes.

 

Finnsnes

Finnsnes jest centrum gminy Lenvik, słynącej z połowu ryb i przemysłu morskiego. Jest to centrum miejskie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych na lądzie i na kolejnej wielkiej wyspie Norwegi, Senja. Finnsnes i Senja połączone są mostem - Gisund Bridge. Senja słynie z pięknych krajobrazów górskich i niezwykłego widoku na morze.

Wybudowano tutaj wiele eleganckich rezydencji. Wyspę zamieszkują rybacy. W okolicznych wodach jest wiele bogatych łowisk.

Spokój wyspy zaburzają schodzące z gór w okresie zimowym lawiny.

Statek linii Hurtigruten wypływa z portu w Finnsnes o godz. 11.45 i płynie na północ do portu w Tromso.

 

Tromso

Tromso jest stolicą regionu Północna Norwegia. Jest Bramą Arktyki. Miasto liczy 57.000 mieszkańców. Tromso jest portem morskim i lotniczym a także ważnym węzłem komunikacji lądowej. W 1965 r. wybudowano tutaj Katedrę Arktyczną.

Jest to unikalny budynek, symbolizujący Arktykę, światło i klimat. Kształtem przypomina wpływający do portu statek.

Wschodnia ściana jest największą szklaną mozaiką w Europie - liczy sobie 140 metrów kwadratowych powierzchni.

Tromso jest miastem wielu atrakcji. Znajduje się tutaj Muzeum Polarne, obrazujące życie arktyczne, życie ryb i ptaków, łowiectwo, ogród polarny, jest również kino panoramiczne obrazujące Svalbard oraz planetarium. Tromso jest centrum badań polarnych

oraz centrum badań polarnych zjawisk świetlnych.

Jedną z atrakcji miasta jest kolejka linowa, którą można wjechać na pobliski szczyt Storsteinen (421 m. n.p.m) i obserwować morze.

Miasto słynie z wielu restauracji, dobrych hoteli i bogatych gości. Na ulicach zawsze są ludzie. Tromso nigdy nie zasypia.

Statek linii Hurtigruten wypływa z Tromso o godz. 18.30 i płynie na północ do portu w Skjervoy.

Trasa wiedzie wzdłuż tzw. Alp Lyngen,

których najwyższe szczyty sięgają wys. 1800 m n.p.m.

Szczyty Alp Lyngen są ciekawym miejscem dla wspinaczy. Pierwsi wspinacze explorowali tereny tych gór już przed 1800 r.

Wspinali się tutaj William Slingsby, Geoffry Hastings and Elisabeth Main. Góry te wciąż są popularne zarówno dla wspinaczy

jak i dla narciarzy. Wody Lyngenfjord rozciągają się u podnóża gór.

 

Skjervoy

Skjervoy to kolejny port na trasie rejsu linii przybrzeżnej Hurtigruten. Jest to typowe, rybackie miasto i centrum morskie na północ od Tromso. Leży na małej wyspie Skjervoy. Z tego miejsca, jak podają stare zapiski z 1662 r, można było oglądać lodowiec Store Kagtind. Pierwszy kościół wybudowano tu w XIV wieku, ale obecny budynek pochodzi z 1728 roku. Hurtigruten wypływa z portu

w Skjervoy na północ o 22.45. Płynie do portu w Oksfjord.

W drodze mijamy granicę administracyjną pomiędzy regionem Troms a regionem Finnmark.

 

Oksfjord

Oksfjord, mała miejscowość licząca 800 rezydentów, jest pierwszym portem leżącym na terenie Finnmark.

Zostało założone w XIX wieku w związku z ogromnymi ławicami śledzi, które pojawiły się tutaj. Fabrykę rybnego oleju zamknięto dopiero w 1986 roku. Obecnie produkuje się tutaj paszę dla farm rybnych.

Oksfjord leży u podnóża lodowca Oksfjordjokulen, dziewiątego pod względem wielkości lodowca Norwegii. Lodowiec stanowi najwyższy punkt w regionie Finnmark i jednocześnie jest jedynym lodowcem Norwegii, którego jęzor uchodzi wprost do morza - do fiordu Jokelfjord.

Statek linii Hurtigruten wypływa z portu w Oksfjord o godz. 02.15 i płynie na północ do portu w Hammerfest.

 

Hammerfest

Hammerfest i Vardo to najstarsze miasta Północnej Norwegii, z 1789 roku. Zostało zniszczone podczas wojny i odbudowane

w latach powojennych. Turystyka stanowi tutaj jedno z podstawowych źródeł dochodu. Miasto posiada ciekawe miejsca: Gjenreisningsmuseet, Isbjornklubben i Meridianstotten.

Z portu w Hammerfest statek linii Hurtigruten wypływa o godz. 06.45 i płynie na północ do portu w Havoysund.

 

Havoysund

Havoysund jest gminą w zachodniej części regionu Finnmark. Liczy 1.700 mieszkańców, z czego 1500 mieszka w Havoysund

a pozostali na okolicznych wyspach. Jak wiele innych miejsc, słynie z połowów ryb. Posiada flotę rybacką, stocznię i rozwinięty przemysł rybny. W Havoysund znajduje się najdalej na północ Europy wysunięta latarnia morska - Fruholmen, największy

w Północnej Europie rezerwat ptaków ptaków morskich - guillemot i razorbill.

Statek linii Hurtigruten wypływa z portu w Havoysund o godz. 09.45 i płynie do portu w Honningsvag

 

Honningsvag

Honningsvag jest portem rybackim na wyspie Mageroya oraz centrum administracyjnym Nordkapp. Ze stałym lądem wyspa połączona jest podmorskim tunelem o długości 6.8 km. Tunel otwarto w 1999 r. Przylądek Północny - Nordkapp jest miejscem odwiedzanym przez wielu turystów, dlatego spora część mieszkańców zatrudniona jest przy obsłudze ruchu turystycznego.

Słowa Nordkapp użył w 1553 r angielski podróżnik Richard Chancellor, określając w ten sposób stromy klif na końcu wyspy. Klif ma 307 m wysokości nad poziomem morza. Turyści nazywają to miejsce końcem świata lub najdalej na północ wysuniętym punktem Europy, co nie jest prawdą.

Na wyspie Mageroya, najdalej na północ wysuniętym punktem jest Knivskjellodden, oddalony od Nordkapp o kilka kilometrów.

Widok z Knivskjellodden nie jest jednak tak spektakularny, jak widok z Nordkapp, a dodatkowo, nie da się tam dojechać samochodem. Tylko niektórzy wybierają się więc tam pieszo.

Statek wypływa z portu w Honningsvag o godz.15.15 i płynie na północ do portu w Kjollefjord.

 

Kjollefjord

Kjollefjord leży na brzegach półwyspu Nordkyn Peninsula, na terenie gminy Lebesby. Miasteczko zamieszkują rybacy. Okolica słynie z niezwykłych klifów - Finnkirken. Są to naturalnie uformowane skały, przypominające kościół. W dawnych czasach było to święte miejsce Saamów, gdzie składano ofiary. Finnkirken można oglądać tylko z morza. Tworzy szczególnie niezwykły widok, gdy jest oświetlany przez słońce lub światło nocy polarnej. Finnkirken, nawet w naszych czasach, jest doskonałym punktem orientacyjnym. Z portu w Kjollefjord statek linii Hurtigruten wypływa na północ o godz. 17.45 i płynie do portu w Mehamn.

 

Mehamn

Mehamn jest centrum gminy Gamvik - najbardziej na północ wysuniętej gminy w Europie Kontynentalnej. Latem temperatura średnia wynosi 10 stopni.

Statek linii Hurtigruten odpływa z portu Mehamn o godz. 20.00 i płynie na północ do Berlevag.

 

Berlevag

Berlevag jest przykładem uporu człowieka w walce z oceanem. Ludzie wydzierają tutaj teren morzu, tworząc sztuczne zatoki i mola. Robią to, aby ochronić statki i ląd przed sztormem. Statek linii Hurtigruten wypływa z portu Berlevag o godz. 22.45 i płynie do Batsfjord.

 

Batsfjord

Batsfjord to kolejne miasto w regionie Finnmark. Leży na Półwyspie Varanger. Statek linii Hurtigruten wypływa stąd o godz.01.00

i płynie do portu w Vardo.

 

Vardo

Vardo jest małą wyspą, oddzieloną od Półwyspu Varanger niewielką cieśniną. Dojeżdża się tu podmorskim tunelem.

Vardo leży całkowicie w arktycznej strefie klimatycznej. Nazwa miejscowości oznaczała pierwotnie wyspę wilków.

W okolicy żyje wiele rzadkich gatunków ptaków. Statek linii Hurtigruten wypływa z portu w Vardo o godz. 04.15 i płynie do Vadso

 

Vadso

Vadso, podobnie jak Batsfjord, leży na Półwyspie Varanger. Osada rybacka powstała już w XVI wieku. W XIX wieku przybyło tutaj sporo Finów i Szwedów, którzy uciekali przed głodem ze swoich terenów. W przeszłości był to główny port rybacki dla tego rejonu.

Z Vadso w 1926 roku, na pokładzie sterowca "Norge" wyruszyła wyprawa Amundsena na Biegun Północny. Również tutaj wylądował sterowiec "Italia" z Umberto Nobile i stąd wystartował w 1928 roku, również na Biegun Północny.

W tutejszym muzeum można oglądać model sterowca oraz filmy i notatki Amundsena,

odkryte w Vadso w 1986 roku. Na Półwyspie Varanger kończą się Góry Skandynawskie. Statek linii Hurtigruten wypływa z portu

w Vadso o godz. 08.00 i płynie do Kirkenes. W drodze pokonuje niezwykle piękny fiord Varangerfjord.

 

Kirkenes

Kirkenes leży nad Morzem Barentsa i jest ostatnim portem Norwegii na północy. Stąd jest tylko 10 kilometrów do granicy z Rosją. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Półwysep Kola i góry Chibiny. Statek linii Hurtigruten kończy tutaj swój rejs na północ. Przypływa do portu o godz. 09.45. Większość pasażerów opuszcza pokład, oby podróż powrotną odbyć samolotem lub autokarem. Dla naszych klientów przygotowaliśmy powrót autokarem przez Finlandię. Dodatkowo zwiedzą oni Karasjok - stolicę Saamów, Rovaniemi, Park Narodowy Pyha - Luosto w Finlandii oraz Helsinki.

Niektórzy pasażerowie Hurtigruten płyną jednak w rejs powrotny, na południe, do Bergen. Ma to swoje zalety , gdyż można w dzień zobaczyć miejsca, które podczas rejsu na północ, odwiedzane są nocą.

Hurtigruten wypływa z Kirkenes o godz. 12.45, jest więc trochę czasu, aby zobaczyć Kirkenes. Kiedyś wydobywano tu rudy żelaza

i miasto tętniło życiem górniczym.

Obecnie jednak kopalnie są już nieczynne. Podczas II wojny światowej w 1944 roku Kirkenes zostało kompletnie zniszczone.

Po wojnie rozwija się jako ośrodek rybołówstwa oraz połowu czerwonych krabów królewskich.

Ci, którzy zakończą rejs tutaj, mogą zostać jeszcze na kilka dni. Rybacy  z Kirkenes oferują rejsy na Morze Barentsa,

połączone z połowami krabów oraz z gotowaniem zupy krabowej. 

Miejscowe biuro podróży organizuje jednodniowe wycieczki do Rosji, jednakże wymagana jest wiza.

 

*Tekst jest własnością biura Apter, objęty jest prawami autorskimi i nie wolno go powielać